Kalendárium 2002

Bournův mýtus

V roce 2002 se udála spousta zajímavých věcí, na Oskarech triumfovali afroameričtí herci, Zlatou palmu v Cannes vyhrál film o holocaustu, který kromě poroty nikdo neviděl, do kin vstoupil s plnou parádou Spider Man a na filmové nebe odešly takové osobnosti jako Billy Wilder, Vlastmil Brodský, John Frankenheimer, James Coburn nebo George Roy Hill.

Přehled nejvýznamnějších cen

training_day

Oskar
nejlepší film – Čistá duše, nejlepší režie – Ron Howard (Čistá duše), nejlepší mužský výkon v hlavní roli – Denzel Washington (Training Day), nejlepší ženský výkon v hlavní roli – Halle Berry (Ples příšer), nejlepší zahraniční film – No Man´s Land – Bosna a Hercegovina

MFF v Cannes

nejlepší film – Pianista – r: Roman Polanski, nejlepší režie: P. T. Anderson – Opilí láskou, nejlepší herec – Olivier Gourmet Syn, herečka – Kati OutinenMuž bez minulosti

MFF v Berlíně

nejlepší film – ex aequo: Bloody Sunday r: Paul Greengrass, Sen to Chihiro no kamikakushi r: Hayao Miyazaki, nejlepší režie: Otar Iosseliani - Lundi matin, nejlepší herec – Jacques GamblinLaissez – passer, nejlepší herečka: Halle Berry – (Ples příšer).

MFF Benátky

nejlepší film – Magdalene Sisters – r: Petr Mullan, nejlepší herec – Steffano Accorsi – Un Viaggio chiamato amore, nejlepší herečka – Julianne MooreFar from Heaven

Události:

Nejúspěšnější společností roku se stala firma SONY. Její příjem činil 2, 75 mld. USD. Vděčí za to několika nadprůměrně vydělávajícím hitům – Spider – Man, Muži v černém 2, XXX nebo Myšák Stuart Little 2

Ples příšer (2001)

24. 3. probíhá udílení Oskarů. Zajímavé je tím, že Oskary v hereckých kategoriích získali poprvé Afroameričtí herci Denzel Washington a Halle Berry. Nutno říci, že nikoliv jen z politiky, protože jejich výkony byly opravdu mimořádné. Při předání ceny za nejlepší dokument způsobí kontroverzní dokumentarista Michael Moore skandál, když veřejně osočuje George W. Bushe z jeho postupů po 11. 9. 2001 vůči Iráku. Jeho závěrečná slova pak přehraje puštěný orchestr.

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

27. 3. zemřel velký filmový režisér Billy Wilder. Byl to autor takových filmů jako Sunset Blvd., Někdo to rád horké, Pojistka smrti nebo Byt. Jeho filmy jsou dodnes považovány za vynikající a svědčí o tom i jejich komerční úspěch, protože se může pochlubit, že jeho filmy vydělaly ve své době přes 100 mil. dolarů. Vzhledem k inflaci z něj tato skutečnost dělá jednoho z komerčně nejúspěšnějších režisérů všech dob.

-    20. 4. zemřel v 81 letech nejúspěšnější český poválečný herec Vlastimil Brodský. Mezinárodnímu publiku se představil zejména v takových nesmrtelných filmech jako Ostře sledované vlaky, Babí léto a nebo Jakub, lhář za který byl oceněn na mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně Stříbrným medvědem.

Zvrácený (2002)

Promítání filmu Zvrácený na festivalu v Cannes bylo opravdu zajímavé. 200 lidí opustilo sál ještě před koncem a dvaceti divačkám se udělalo tak špatně, že potřebovaly lékařské vyšetření. Řada kin tento film ve Francii odmítá hrát, přesto, nebo právě proto, se stane komerčně úspěšným titulem.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist