Král a já (1956)

Král a já (1956)

Král a já

The King and I, USA 1956, režie: Walter Lang, scénář: Ernest Lehman podle muzikálu Margarety London, kamera: Leon Shamroy, hudba: Ken Darby, Alfred Newman, Richard Rodgers, Oscar II. Hammerstein, hrají: Yul Brynner, Deborah Kerr, Rita Moren, Martin Benson, Terry Saunders

133 minut, 2.55:1, barevný, 55 mm (filmové kopie 35 mm a 70 mm)

Oskar za nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Yul Brynner), výpravu, kostýmy, zvuk, hudbu, nominace na Oskara – nejlepší film, režie, herečka v hlavní roli (Deborah Kerr), kamera

Film:

Děj se odehrává na počátku roku 1860 a je autobiografií hlavní ženské postavy. Ovdovělá Anna Leowens (Deborah Kerr) přijíždí z Anglie se svým synem ke dvoru despotického Siamského krále Mongkuta (Yull Brynner), jako vychovatelka jeho dětí.

Příběh začíná v Bangkoku. Na loď dorazí králova eskorta, a doprovodí ji ke králi, kde se seznamuje s jeho okouzlujícími dětmi a mnoha krásnými manželkami. Souhlasí s tím, že zůstane u dvora, a bude učit nejen děti, ale příležitostně i jeho početné manželky. Po počátečních úskalích se energické ženě podaří králi vštěpit civilizační způsoby a získá si tím nejen uznání, ale i jeho náklonnost.

Král a já (1956)

Broadwayský muzikál Anna a král siamský se stal ohromným úspěchem Yula Brynnera, který v ní exceloval a divácký zájem ho donutil svou roli zopakovat hned ve 4 000 představeních! To byla pochopitelně i výzva pro Hollywood a producenta Charlese Bracketa (Sunset Blvd.), který se rozhodl převést na plátno barvami hýřící hudební film s ohromnou porcí příjemného humoru.

Král a já se měl stát vlajkovou lodí zbrusu nového formátu CinemaScope 55, který se však už v průběhu natáčení ukázal jako technologická slepá kolej a snímek je tak společně s filmem Carousel ze stejného roku jediným reprezentantem této ,,novinky.“ V kinech se dokonce v tomto formátu nikdy nepromítal a byl pak nákladně formátován do standardního 35 mm formátu a zvětšován do formátu 70 mm. Přitom formát původně sliboval především mnohem lepší zvuk, který nakonec vzal za své.

Král a já (1956)

O tom, že Krále ze Siamu bude hrát Yul Brynner bylo rozhodnuto prakticky vzápětí, přesto se velmi krátce uvažovalo i o Marlonu Brandovi. Film vznikal pod hlavičkou studia Fox, kterému tehdy šéfoval Darryl F. Zanuck a ten byl velmi spokojný s prvním castingem na roli Anny. Měla ji hrát velmi půvabná dětská hvězda Maureen O´Harra, která uměla i fantasticky zpívat. Brynner si však osobně vyžádal jako svou partnerku Deborah Kerr (Černý narcis) a studio nemohlo nic namítat, protože se na roli zjevně hodila víc a byla už slavná hvězda. Měla však pro muzikál jednu dost podstatnou vadu, neuměla zpívat.

V tu chvíli byla povolána mladičká zpěvačka Marni Nixon, která ovšem měla poloviční věk a tudíž i příliš vysoký hlas na to, aby mohla zpívat roli ovdovělé učitelky. Herečka jí proto dala pár triků, v jaké vzdálenosti se držet od mikrofonu a jak svůj hlas ,,uměle zestárnout“.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist