Thor (2011)

Thor (2011)

Thor

USA 2011, Režie: Kenneth Branagh, Scénář: Ashley Miller, Zack Stentz, Don Payne, Kamera: Haris Zambarloukos, Hudba: Patrick Doyle, střih: Paul Rubell, Hrají: Chris Hemsworth, Natalie Portman, Tom Hiddleston, Anthony Hopkins, Stellan Skarsgård, Rene Russo

130 min, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Thorovu (Chris Hemsworth) otci, vládci bohů Odinovi (Anthony Hopkins), trvalo spoustu let, než ve své říši nastolil křehký mír. Jeho arogantní a domýšlivý syn ale dělá všechno proto, aby tuhle rovnováhu narušil. Když pohár trpělivosti jeho otce přeteče, Odin Thora exemplárně potrestá. Odebere mu jeho božské schopnosti a svrhne ho mezi obyčejné smrtelníky na planetu Zemi. Svržený a zavržený Thor lidmi zpočátku opovrhuje, postupně se mu ale začnou dostávat pod kůži, zejména sličná vědkyně Jane Foster (Natalie Portman).

Thor (2011)

Thorovi ale není dopřáno užívat si pozemského klidu. Jeho bratr Loki (Tom Hiddleston) chce využít Thorova aktuálního oslabení a pošle na něj armádu všehoschopných pochopů, která v duchu přísloví
„Když se kácí les, létají třísky“, rozpoutá peklo na Zemi. Boží synek se bude muset rychle rozhodnout, jestli nechá lidi za sebe krvácet, nebo se vzchopí, zvedne kladivo a vyrazí na zteč.

Thor se zrodil v severské mytologii a je zároveň členem elitní skupiny superhrdinů comicsového gigantu Marvel, který už přivedl na plátna kin Spidermana, Ironmana nebo mutanty X-Men. Thora bezpečně poznáte podle kladiva, protože bez něj přeneseně nedá ani ránu. Je to bůh a rebel, který je předurčený dělat velké věci, pokud se tedy trochu uklidní. Postava Thora se vymyká z marvelovského vesmíru a producenti se rozhodli, že by se její filmové adaptace měl zhostit také někdo, kdo nesplyne s davem. Volba padla na specialistu na Shakespeara Kennetha Branagha.

Thor (2011)

Režisér sdělil své stanovisko proč natočil Thora již před natáčením: „Kdo by nechtěl točit film o nesmrtelných bozích a dalších výjimečných jedincích? Navíc v kombinaci sci-fi, fantasy a akčního dramatu?„ vysvětluje a dodává: „Je to v podstatě obyčejný lidský příběh zasazený do mimořádně epické dimenze.“ Právě Kenneth Branagh a slušný honorář je hlavním důvodem velmi specifického obsazení. Například čerstvě oskarová Natalie Portman se projektu upsala, aniž četla scénář. „Když jsem se dozvěděla, že to má točit Kenneth Branagh, přišlo mi to natolik úchylné, že jsem v Thorovi hrozně chtěla hrát,“ říká.

Anthony Hopkins je sice vyznamenán titulem Sir, ale britská shakespearovská obec ho nikdy mezi sebe nevzala. Řekl bych, že i to je možná důvod, proč svolil ke spolupráci s Kennethem Branaghem. Jako skutečný důvod proč ve filmu hrál, řekl, že ho bavilo hrát Odina a také konflikt mezi otce a synem. A upřímně, mám pocit, že ho nejvíc bavilo právě to, že je po čase obklopen herci a ne hvězdami.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Petr napsal:

    Naprosto souhlasim s Vaši recenzi neni co dodat fim jsem viděl s synem a rad se podivam ještě jednou s druhym synem až trochu vyroste .Děkuji

Přidat komentář

TOPlist