Útěk ze Sibiře (2010)

Útěk ze Sibiře (2010)

Útěk ze Sibiře

The Way Back, USA 2010, režie: Peter Weir, scénář: Keith R. Clarke a Peter Weir podle románu The Long Walk Slavomira Rawicze, kamera: Russel Boyd, střih: Lee Smith, hrají: Colin Farrell, Dragos Bucur, Ed Harris, Saoirse Ronan, Alexandru Potocean, Gustaf Skarsgård, Mark Strong

133 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší masky

Film:

7 vězňů, zavřených za Stalinovy vlády teroru, uteče jedné mrazivé noci roku 1940 ze sovětského gulagu. Jsou sice na chvíli svobodní, ale je téměř jisté, že také mrtví…neboť jejich blížící se výprava do bezpečí neposkytuje žádnou rozumnou naději na úspěch. Krajina, kterou musejí projít je nemilosrdná a těch pár lidí v okolí gulagu je zaplaceno vězeňskou službou, takže v případě spatření vězně ho mají právo zabít a inkasovat odměnu za službu vlasti.

S nasbíraným černým chlebem, kůrou ze stromů a vybavením na úrovni pračlověka, bez jistoty, kde jsou, nebo kam jdou se vydají na jih. Chtějí přežít nebo alespoň zemřít s pocitem neprávem odebrané svobody. Musí se spoléhat jeden na druhého, přestože se většina z nich vůbec nezná.

Útěk ze Sibiře (2010)

Australan Peter Weir je jeden z nejzajímavějších režisérů naší doby, natočil mnoho filmů s přídomkem kultovní a rozhodně se o něm nedá říct, že by byl režisérem plodným. Za svou tvorbu nasbíral 6 nominací na Oskara! Když vyjmenujeme filmy jako Svědek s Harrisonem Fordem, Společnost mrtvých básníků s Robinem Williamsem, Truman Show s Jimem Carreym nebo Master and Commander: Odvrácená tvář světa s Russelem Crowem je to tvorba více než úctyhodná, jak se můžete dočíst ve včerejším profilu na Realfilmu.

Útěk ze Sibiře je přesně ten druh filmu, o kterém bohatě stačí vědět, že popisuje útěk 7 rozdílných vězňů. Prvních 25 minut se odehrává přesně podle paradigmatu Syda Fielda v sibiřském gulagu, kde se seznámíme s hlavními postavami, přičemž jejich vztahy jsou základem dramatické konstrukce celého filmu. V jejich čele je vnitřně silný mladý Polák Janusz (ztvárněný Britem Jimem SturgessemOko bere, Across the Universe), který se v gulagu ocitl za vykonstruované obvinění, které po krutém mučení přiznala jeho zlomená manželka. Janusz proto nechce zdaleka utéct jen kvůli sobě, ale díky své katolické víře chce přinést pokoj i do duše své ženy, kterou bezmezně miluje a chce jí odpustit, aby se netrápila.

Útěk ze Sibiře (2010)

Druhým je navenek neuvěřitelně silný Američan Mr. Smith Ed Harris (Propast, Truman Show, Nepřítel před branami), který díky hospodářské krizi v rodné zemi odjel pomáhat stavět se svým synem metro do Moskvy a místo peněz sklízí hořké plody odnětí svobody díky svému imperialistickému původu. Třetím pomyslným vrcholem vůdčího trojúhelníku je falešný hráč, vrah a grázl každým coulem Sovět Valka (Colin Farrel) s vytetovaným Leninem a Stalinem na hrudi, který je v gulagu pro obrovské dluhy a útočišti před věřiteli, protože v Moskvě by už dávno hnil zapíchnutý někde mezi krysami mezi popelnicemi.

Tato nesourodá trojice je doplněná o další více méně zbytné postavy, které filmu dodávají podle potřeby hloubku dramatu, melancholie a také humoru. Ocenil jsem i výkon pro mě největšího chameleona Marka Stronga (Kick-Ass, Robin Hood), ale o jeho postavě se dopředu nesluší nic prozrazovat.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist