Záhadný Roman Polanski

Roman Polanski

Roman Polanski

Letos mu bude 78 let a pořád točí. Stále se o něm hovoří, div ne jako o sexuálním zvrhlíkovi, což je pověst k jeho věku naprosto neuvěřitelná. Jeho filmy jsou geniální a jejich podstatu diváci poznají často až s odstupem. To je ovšem poznávací znamení i pro jejich tvůrce. Dnešní profil budeme věnovat skutečné legendě filmové režie Romanu Polanskimu.

Pamatuji si to jako dnes. Bylo mi trochu přes 10 let a na OK3, kanálu z kterého skrz šum a duchy někdo vysílal filmy a seriály, za které v životě nemohl zaplatit práva. Jednoho pátečního večera začal atmosférický horror Rosemary má děťátko. Tehdy jsem ho ještě tolik neocenil, protože mi byl pochopitelně mnohem bližší komediální horror Ples upírů. U toho jsem se skvěle pobavil a i dnes se na něj s nostalgií rád podívám. První film, který jsem mohl sledovat současně s jeho aktuální světovou premiérou byla vlastně až Devátá brána s Johnny Deppem. Film podle populárního románu kritika beznadějně strhala a ani mě se tehdy moc nelíbil. Vydržte pointa se blíží. Když jsem se vracel z Německa koupil jsem si nějakou filmovou literaturu, mezi kterou byl i rozsáhlý režisérův profil. Pak jsem se rozhodl učinit si takovou malou soukromou retrospektivu a filmy jsem si znovu pustil. Nebyly jiné, než jsem si je pamatoval. Byly úplně stejné a já jsem po tolika zjistil, že si z nich pamatuji každý záběr. To se mi ještě u žádného jiného filmaře nestalo. V čem je tedy Roman Polanski tak dobrý? Připomeňme si tedy jeho dosavadní filmovou kariéru.

Roman Polanski

Vezměme si slovo kariéra spíš tak, jak ho používají lidé v anglosaských zemích, kde znamená celý profesní život, nikoliv jenom růst, jak je zvykem u nás. Roman Liebling (německy miláček) se narodil 18. srpna 1933 ve velice bohaté židovské rodině v Paříži. Jeho rodiče se těsně před vypuknutím války vrátili do svého původního domova Krakova v Polsku a byli deportováni do koncentračního tábora, který přežil pouze otec. Malý Roman vzal osud do svých rukou a poprvé ve svém životě musel utíkat. Z hrůz židovského ghetta utekl na venkov, kde přečkal až do konce války.

Film ho fascinoval, ostatně vše co se točilo kolem divadla a jakéhokoliv dramatického umění. Od roku 1949 účinkoval v rozhlase, divadle a ve filmu a mezi lety 1954 – 59 vystudoval filmovou režii na slavné Vysoké filmové škole v Lodži. Před svým celovečerním filmovým debutem natočil hned 8 krátkých snímků na 35 mm materiál. V jeho prvních pracích je zřetelná dramatická skladba, schopnost pracovat s herci a filmoví teoretici v některých snímcích již poznali typické znaky jeho pozdější filmové tvorby. Mezi jeho spolužáky byla celá řada zajímavých osobností, jako třeba Adam Holender, který jako kameraman natočil legendární Oskarové drama Půlnoční kovboj nebo ceněný nezávislý Smoke.

Roman Polanski

Komunistické Polsko začínajícího režiséra ubíjelo a proto se snažil odtamtud utéct na Západ. Jeho sestra Annette nikdy z Paříže neodjela a proto si vyžádal výjezdní doložku. Tu nakonec dostal, když byl pozván k prezentaci svých krátkých snímků do Cannes. Jenže do absolutoria ještě nějaký čas zbýval a jeho krátké snímky nikoho příliš nezajímaly. Podíval se také na slavné EXPO v Bruselu, kde prezentoval své krátké experimentální snímky a s nimi tam měl velký úspěch. Komunistická kinematografie sice neumožňovala točit pestrou paletu žánrů, ale zároveň měl srovnání se Západem, kde zase nebyl žádný med sehnat na film peníze.

Roman Polanski absolvoval filmem Když padají Andělé (Gdy spadaja aniely, 1959). Byl to téměř středometrážní snímek (20 minut), jehož námět objevil Polanski v novinách. Byl tam totiž článek o starší dáme, která vybírá poplatky na toaletách, která má během své práce podivné vize. Jeho spolužák postavil na škole veřejné toalety ve stylu Art Deco a Polanski si našel herečku v domově důchodců. Už jí bylo přes 80 let. Ty podivné vize pak symbolizovaly důležité historické milníky Polské historie. Výsledek byl fenomenální a málokterý studentský snímek přečkal dobu svého vzniku jako právě tento.

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8

Přidat komentář

TOPlist