Filmový žralok Michael Douglas

Nejslavnější spekulanti filmového plátna

Musím se Vám na začátku k něčemu přiznat. Jeden z mých největších filmových vzorů je Michael Douglas. A ani mi tak neimponuje jako herec, i když je pochopitelně prvotřídní hráč, jako zejména producent. Celý život prochází branží se stigmatem úspěšného otce a je jedním z mála vyvolených, který nejenže odkaz úspěšného předchůdce naplnil, ale dokonce v mnohém předčil. Dnešní profil věnujeme žralokovi v modré košili s bílým límečkem – Michaelu Douglasovi.

Michael Kirk Douglas spatřil světlo světa 25. 9. 1944 v New Brunswicku ve státě New Jersey v USA. Po víceméně proflákaných univerzitních letech a kilech vykouřené marihuany (scéna táboráku s pálením trávy v Honbě za diamantem je skutečně záměrně autobiografická a příjemně sebe shazující).

Zpočátku koketoval se školním divadlem, protože se od něj automaticky předpokládalo, že podědil trochu hereckého talentu. Divákům a zejména spolužačkám se opálený blonďák líbil, ale od otce Kirka Douglase (Spartacus) to pokaždé těžce schytal. Nicméně každý normální otec má své syny rád a Michael s Kirkem pochopitelně nebyli výjimka. Kirk dohodil synovi roli vedle svého přítele veterána Karla Maldena v seriálu Ulice San Franciska. Diváci si dlouhovlasého mladého herce oblíbili, ale jemu to nestačilo. Nabídky z Hollywoodu nepřicházely a role v televizních filmech nevalné kvality, které se často odvysílaly jenom jednou, ho rozhodně nebavily.

Divadelní představení podle knihy Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven hrané v 60. letech na Broadway s Kirkem Douglasem v hlavní roli bylo ohromným hitem. To vedlo Douglase staršího k tomu, že koupil práva na zfilmování. Ale neuspěl. Peníze na film sháněl dlouhé roky a k natáčení přemlouval v Karlových Varech tehdy už známého Miloše Formana.

Miloš Forman

Michael Douglas v té době nosil dlouhé vlasy, kouřil spoustu trávy, pil spoustu whisky a užíval si nezřízeně divokého sexuálního života. Kirkovi to nebylo jedno. Řekl mu, že by se měl nad sebou zamyslet a Michael si uvědomil, že nechce žít ve stínu svého otce. Jednoho dne šel Michael za otcem a řekl mu. ,,Tati vím, že máš práva na tu Keaseyho knihu. Dej mi je. Já to natočím.“ A Kirk potěšený náhlým procitnutím syna mu práva s radostí přenechal se slovy:,,Dělej co umíš.“

Michael Douglas šel do velkých studií a film nabízel. A slyšel stále:,,Hele, co s tím sakra furt máte? Ta knížka je moc kontroverzní. Nedostaneš ani cent.“ A Michael věděl, že je zle. Vzdát se však nechtěl. Šel tedy za úspěšným hudebním producentem Saulem Zaentzem (Pán prstenů, Anglický pacient), který s filmy velmi neúspěšně koketoval a řekl mu, že by chtěl natočit film. Zaentz se na něj podíval a po chvíli přesvědčování kývl s tím, že tomu musí věnovat maximum.

Šťastný Michael Douglas měl v kapse tučný šek a začal shánět distributora. Na film nakonec kývli v United Artists s tím, že půjde do distribuce, když bude v hlavní roli hvězda. Nicméně všechny hřálo u srdce, že film produkuje syn slavného Kirka Douglase. To filmu dodá potřebnou publicitu. Douglas věděl, že film by měl režírovat umělecký režisér, nejlépe někdo z Evropy. Kontaktovali proto Wernera Herzoga, ale ten zájem neměl. Dalším na řadě byl Miloš Forman, který přiletěl na schůzku s již hotovým návrhem natáčení a storyboardem ke scénáři. Douglas byl v šoku. Ten člověk měl film v hlavě a připravil ho úplně zdarma! Okamžitě ho najal.

Pages: 1 2 3 4 5 6

Přidat komentář

TOPlist