Hadí oči (1998)

Brian De Palma - filmografie

Snake Eyes, režie: Brian De Palma, scénář: Brian De Palma, David Koepp, kamera: Stephen H. Burum, hudba: Ryuichi Sakamoto, střih: Bill Pankow, hrají: Nicolas Cage, Gary Sinise, John Heard, Carla Gugino, Stan Shaw, Kevin Dunn, Luis Gurmán, Mike Starr

98 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Nick Santoro (Nicolas Cage) je zkorumpovaný detektiv, který se neštítí ničeho. Právě se účastní boxerského zápasu, kde se objeví celá řada vojenských pohlavárů. Najednou zazní výstřel a ministr se kácí k zemi.

Celá aréna se stává dějištěm souboje s vrahy ministra a jediný policajt, který tam je, je dosti nemorální chlap. Je to náhoda, nebo jde o velmi špinavou hru?

Jako obvykle Brian De Palma upřednostňuje formu nad obsahem a tak se dočkáme skvělé filmařské exhibice ve stylu dlouhých nepřerušovaných záběrů, rozpůlených obrazů nebo zvláštních úhlů kamery. Úvodní 12 minutová sekvence bez jediného viditelného střihu se prý údajně točila v kuse a Nicolas Cage se chvílemi mohl doslova zbláznit. V dobovém rozhovoru řekl:,,Měl jsem tuny textu a věděl jsem, že ho musím odříkat rychle. A když jsem na něco zapomněl, nebo špatně vyslovil, museli jsme jet znovu od začátku. A občas to bylo frustrující, protože se třeba povedlo něco úžasného a bylo to ztraceno, protože jsme museli mít dlouhý nepřerušený záběr. Byla to nejintenzivnější symbióza s choreografií kamery, kterou jsem kdy zažil.“ (zde si scénu můžete přehrát v němčině :-))

Režisér měl v ansámblu herce, kteří ho nenechali padnout ani na nevděčném hereckém poli. Filmu exceluje svým výkonem Nicolas Cage (Proroctví, Hon na čarodějnice, Kick-Ass, Špatnej polda) a svůj obvyklý nadstandard uhrávají i Gary Sinise a Carla Gugino (Sin City, Watchmen) . Úvodní třetina snímku je naprosto dokonalá, ve druhé třetině, kdy se rozjíždí vyšetřování De Palma sundá bohužel nohu z plynu a rozuzlení je uspokojivé jen napůl.

Hlavním důvodem mírné hořkosti je ovšem samotný scénář. Zatímco původní text se všem zúčastněným líbil, ukázalo se, že většinu filmu má režisér v hlavě a nikdo neví, jak se tam dostat. Na place tedy vládlo mírné napětí. Je možná důležité poznamenat, že režisér měl volnou ruku díky fenomenálnímu úspěchu předchozího filmu, kterým byl první díl Mission Impossible. Objektivní potíží bylo gradující finále, kde hraje velkou roli blížící se hurikán. Producenti snímku si objednali digitální vlnu, která spolykala většinu rozpočtu a testovací publikum bylo zděšeno. 399 z 400 dotázaných diváků uvedlo v dotazníku, že vlna je k ostatnímu snímku příšerně nadsazená.

Brian De Palma

Brian De Palma doslova řekl:,,…začnete pochybovat a pak tu vlnu dáte pryč. Takové věci se dějí běžně a běžně se pak v tisku objevují zprávy typu- jsou v průseru, protože mění konec.“ Co se ovšem vydařilo je fantastický soundtrack japonského skladatele Ryuichi Sakamoto (Poslední císař, Babel), který umně míchá svižná akční tempa s typickou DePalmovskou retro náladou.

Hadí oči je snímkem, který ocení spíš fanoušci filmu jako média a pro běžného diváka je to snímek vhodný skutečně spíš k ukrácení dlouhé chvíle, ale rozhodně stojí za vidění. Film se bez problémů zaplatil.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist