Rychle a zběsile 5

Rychle a zběsile 5

Fast Five, USA 2011, Režie: Justin Lin, scénář: Chris Morgan podle postav Gary Scotta Thomsona, kamera: Stephen F. Windon, hudba: Brian Tyler, střih: Kelly Matsumoto, Fred Raskin, Christian Wagner, hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Dwayne Johnson, Jordana Brewster, Tyrese Gibson

130 min, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Brian O´Conner (Paul Walker) a Mia Toretto (Jordana Brewster) pomohou za napínavé akční sekvence na silnici uprchnout Domovi (Vin Diesel) z vězení. Nyní se ocitli v zašitém koutě Rio de Janeira, kde je čeká poslední úkol, aby získali zpět ztracenou svobodu. Nikdo totiž nechce být na útěku pořád. Po nepříliš zdařilé fušce s krádeží luxusních aut z jedoucího vlaku zjistí, že jejich zadavatel kšeftů je slušný lump (Joaquim De Almeida), a navíc má uškudleno 100 miliónů dolarů. Dávají tak dohromady tým, který by jim pomohl k nesmírně komplikované loupeži přímo na policejní stanici, kde je má padouch uschované. Jenže…

Rychle a zběsile 5

V patách jim je nekompromisní federální agent Luke Hobbs (Dwayne ,,The Rock“ Johnson), který nikdy nemine svůj cíl. Když je pověřen úkolem uprchlé zločince najít, vymyslí se svojí zásahovou jednotkou bezchybný plán na jejich dopadení.

Předchozí film Rychlí a zběsilí končil tím, že Brian se rozhodl postavit se znovu po bok Doma, pomohl mu utéct z vězení a vyměnil vlastní svobodu za život s Miou. Brianovo odhodlání pomoci Domovi je spojilo poutem jako pokrevní bratry. Film Rychlí a zběsilí jsem viděl a přišel mi dost překombinovaný a musím říct, že pětka je oproti tomu jako nebe a dudy. Když se božan Dwayne ,,The Rock“ Johnson ozval, že by měl zájem si v pokračování série zahrát, zřejmě i z toho důvodu, že jeho poslední film příliš nevydělal a potřeboval nějaký trhák, tak se režisér a producenti zamysleli nad tím, jaká by měla Johnsonova postava být. Scénárista Chris Morgan ho neviděl pouze jako zápornou postavu. “Spíše než padouch bych řekl, že je to člověk odhodlaný jít i přes mrtvoly.”

Rychle a zběsile 5

Dwayne Johnson těsně před tímto filmem dokončil natáčení akčňáku pro CBS Faster. Aby nevypadal vedle Diesela jako bábovka (i když je asi o hlavu větší) k tomu přibral dalších 15 kilogramů svalové hmoty, aby byl v roli agenta Hobbse maximálně přesvědčivý. To, že si dají na budku musím prozradit už teď a upřímně budete na to čekat již od úvodního titulku. Rvačka Doma a Hobbse patřila prý mezi nejnáročnější scény filmu a za účasti trikových koordinátorů a dublérů se natáčela více než týden. Určitě si přijdete na své, ale při pohledu na obě svalnaté mlátičky by The Rock zřejmě neměl potíže Diesela po prvním kole poslat k zemi. Po zhlédnutí filmu se ovšem nemohu zbavit dojmu, že Diesel poněkud přibral a chvílemi vypadal, že mu horko v Brazílii úplně nesvědčí. Na druhou stranu stále platí, že je to jediný člen ansámblu, který je charakterní herec a je vidět, že si potřebuje namastit kapsu. Zůstává však profesionálem a nedává najevo, že ho to otravuje.

Všechny vedlejší role jsou sestaveny z předchozích epizod a dokonce jsou doplněny i o pár nováčků podle vzoru Dannyho parťáků. Tyrese Gibson si znovu zahrál horkohlavého Romana Pearce, Brianova kamaráda z dětství, který to skvěle umí s rychlými auty a objevil se ve dvojce Johna Singletona. Gibson natáčel souběžně dva filmy a z placu Rychle a zběsile 5 přelétával do Atlanty, kde natáčel třetí pokračování Transformes Michaela Baye. Dalším hrdinou je Ludacris Bridges, který se vrací jako Tej, technicky zdatný závodník, který dokáže levou zadní modifikovat automobilovou elektroniku. V roli Vince, Domova kamaráda z dětství, který dnes pracuje v Riu pro místního šéfa podsvětí se znovu objeví sympaticky zestárlý Matt Schulze. Opět se objeví i krasavice Mia (Gal Gadot) a také Han (Sung Kung), mezi kterými to bude vtipně jiskřit. Novou tváří je španělská herečka Elsa Pataky, která je jako policajtka Elena přiřazena k Hobbsovi, aby mu pomohla dopadnout Doma. Jak si ale postupně skládá jeho portrét, dochází k závěru, že to není takový padouch, jak se ostatní domnívají. To způsobí, že k němu pomalu začíná cítit náklonnost a stává se jeho spojencem. Musím dodat, že absence Michelle Rodriguez mě docela mrzí.

Rychle a zběsile 5

Zřejmě není možné očekávat nějakou scenáristickou hloubku od filmu, který má v názvu číslovku 5, ale na druhou stranu série Rychle a zběsile není tak úplně typickou filmovou sérií. Je v ní řada postav, odehrává se na více místech a to poslední, co by se jí dalo vytýkat je strnulost. Pátý díl je nadupaný akcí a netočí se pouze kolem aut. Je zcela evidentní, že hlavní zásluhu na úspěchu posledního dílu mají čtyři jména – režisér Justin Lin, producenti Neal H. Moritz a Vin Diesel, který tuto sérii drží při životě a nově The Rock.

Natáčení začalo v létě 2010 s třemi filmovými skupinami pracujícími souběžně a jelo se v pekelném tempu, které se podařilo převést i na plátno. 130 minut kupodivu uběhne jako voda. Jestliže jsem se u čtvrtého dílu docela nudil a závěrečné finále v tunelech bylo neuvěřitelně digitální, tak pátý díl sice místy zůstává velmi digitální, ale na druhou stranu nudil jsem se méně.

Rychle a zběsile 5

Tento film pochopitelně nedoporučím členům filmových klubů, ale znám fanoušky série, kteří chodí do kina opakovaně a pro ty je snímek určen především. A na závěr to bude znít možná nepatřičně, ale myslím si, že po fantastickém úspěchu v premiérovém víkendu v USA a zbytku světa je dost možné, že nás bude čekat šestka. Vinu Dieselovi bych ovšem důrazně doporučil vystoupit.

PS: Ačkoliv Letty (v podání Michelle Rodriguez) už není mezi živými, její odkaz se i v pátém pokračování objevuje. Dom ji stále miluje, ale díky své “rodině” pomalu začíná ozdravný proces, který je umocněn právě seznámením se sympatickou, krásnou a důmyslnou Elenou, jež rovněž přišla o svého partnera.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist