Útěk do divočiny (2007)

Útěk do divočiny (2007)

USA 2007, Into the Wild, režie a scénář podle knihy Jona Krakauera: Sean Penn, kamera: Eric Gautier, hrají: Emile Hirsch, Marcia Gay Harden, William Hurt, Jena Malone, Catherine Keener, Vince Vaughn, Hal Holbrook, Kristen Stewart

148 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší střih a herec ve vedlejší roli (Hal Halbrook), nominace na Cézara za nejlepší zahraniční film, nominace na Donatellova Davida za nejlepší zahraniční film, Cena amerických kritiků za nejlepší průlomovou roli – Emile Hirsch

Christopher McCandless (Emile Hirsch) je mladý chytrý kluk. Právě dodělal střední školu, odmítl od otce auto k maturitě a dal tak najevo, že ho materiální statky nezajímají. Poté byl rodičům po vůli a odešel studovat na vysokou školu. Jenže po pár týdnech jí měl dost a rozhodl se vydat ke kořenům – do divočiny, poznat sám sebe.

Útěk do divočiny (2007)

Film Útěk do divočiny je jako zjevení. Skutečný příběh mladého kluka, který chtěl přijít na to o čem je život a přitom jej ztratil, je dojemný sám o sobě a přesto Útěk do divočiny ve vás nenechá trpkou příchuť. Je to film o rozjímání, o mládí, hledání životní cesty, lásce a dobrých hodnotách obecně. A když se objevil v kinech film 127 hodin a lidé ho začali srovnávat, ptal jsem se sám sebe:,,Zatraceně proč?“

Film režíroval Sean Penn s požehnáním rodičů titulního hrdiny. O to více překvapí, jak film celkově vyzní. Možná je dobré připomenout, že Sean Penn má v Americe pověst bouřliváka a násilníka. Já osobně ho příliš jako herce nemusím a i když se mu nedá upřít řada skvělých rolí, jeho filmografie příliš koncentrované kvality nenabízí. Jako režiséra ho rovněž nepovažuji za špičku mezi režírujícími herci, ale Útěk do divočiny je bezesporu jeho dosud nejlépe režírovaným titulem.

Útěk do divočiny (2007)

Sean Penn byl po celou dobu natáčení s rodinou zesnulého hrdiny v kontaktu a docela mě překvapil, že nakonec nenatáčel v autobuse, kde skutečný Chris zemřel. Na film sháněl peníze 10 let a během této doby se i z těch nejšílenějších pokusů o realismus často přece jen vytříbí mírnější verze, pokud režisér není úplný cvok. Abychom mu ale přece jen tolik nefandili, Hirsch má na sobě stejné oblečení jako Chris a dokonce nosí jeho vlastní hodinky. Penn ho také donutil plavat nahého v řece, když byla teplota silně pod nulou. Sám se však také nešetřil a scény s vlky nejsou digitální, ale točené se skutečnými vlky.

K tématu Útěku do divočiny Sean Penn řekl, že nám nepřísluší Chrise soudit a film k tomu naštěstí ani nesměřuje. Silný příběh vás nebude ani při relativně dlouhé stopáži nudit a všimněte si velice pečlivého režijního konceptu. Sean Penn sepsal velmi dobrý scénář vycházející z knihy sepsané po Chrisově smrti publicistou, který šel po jeho stopách a hovořil s aktéry příběhu. Osobně jsem knihu nečetl, ale pokud se dá usuzovat ze zahraničních recenzí, tak je to čtení, které vám navodí husí kůži. Povšimněte si zejména skvělých hereckých výkonů všech zúčastněných.

Herci příliš prostoru nedostanou, protože hlavní roli podle scénáře spolehlivě táhne Emile Hirsch (Speed Racer), který svého postmoderního Robinsona Crusoe zvládá na jedničku. Pro roli dokonce zhubnul 20 kilogramů. Každopádně každý z herců v epizodní roli dostane šanci zazářit a přiznám se, že Hal Halbrook (Wall Street) mě u filmu rozbrečel. Nejsem žádný velký cíťa, ale jejich společné scény jsou skutečně tak emotivně silné.

Útěk do divočiny (2007)

Útěk do divočiny není příjemný film na koukání, je to velké drama o odcizení s civilizací a snu vrátit se k přírodě. Když k tomu vezmeme v úvahu, že hlavnímu hrdinovi je 20 let a nemá žádné praktické zkušenosti je jeho nazírání na svět divočiny romantické až příliš. Na druhou stranu je dobré ten film vidět a naslouchat jeho poselství s otevřeným srdcem a přestat na chvíli uvažovat přísně racionálně.

Film stál 15 milionů dolarů a celosvětově v kinech utržil 53,9 milionů dolarů, k tomu jen na amerických nosičích vydělal dalších 15,5 milionu dolarů. RealFilm Útěk do divočiny vřele doporučuje ke zhlédnutí.

Trailer je k vidění zde.

Přidat komentář

TOPlist