Zaříkávač koní (1998)

Zaříkávač koní (1998)

The Horse Whisperer, režie: Robert Redford, scénář: Richard LaGravenese, Eric Roth podle stejnojmenného románu Nicholase Evanse, kamera: Robert Richardson, hudba: Thomas Newman, střih: Hank Corwin, Freeman Davies, Tom Rolf, hrají: Robert Redford, Kristin Scott Thomas, Sam Neill, Scarlett Johanson, Diane Wiest, Chris Cooper

 

168 minut, 1.85:1 (scény v New Yorku), 2.35:1 (scény v Montaně) 35 mm, barevný

 

Nominace na Oskara – nejlepší píseň

 

Malá Grace (Scarlett Johansson) miluje koně. Jejím nejlepším kamarádem je kůň Pilgrim, ale na obvyklé projížďce dojde k tragédii. Gracina kamarádka zahyne pod koly náklaďáku, kůň je vážně zraněn a z Grace se stane invalida.

Její rodiče Annie (Kristin Scott Thomas) a Robert (Sam Neill) jsou bohatí a vlivní lidé, ale právě tato nehoda jejich ne právě idylický vztah ještě více rozdělí. Grace chce vidět strašlivě znetvořeného Pilgrima. Annie, jež je zvyklá řešit problémy se rozhodne najít muže, o kterém slyšela už v minulosti, je to Tom Booker (Robert Redford) – zaříkávač koní. Annie proto vezme Grace i Pilgrima a vyrazí za Tomem do Montany. Tam se má rozhodnout o jejich osudu a jejich duši.

Zaříkávač koní (1998)

Zaříkávač koní je zajímavý film. Nenabízí žádné záporné postavy, přesto je nabitý dramatickými konflikty a z plátna doslova prýští emoce. Je to film o lásce k lidem, zvířatům, odříkání, zodpovědnosti, ale i bolesti a utrpení. Redford v tomto snímku obohacuje své životní filmové téma o traumatech a problémech středostavovských Američanů o další rozměr v podobě traumatizovaného koně Pilgrima.

Zvláštní uznání si musí vysloužit vynikající kameraman Robert Richardson (Wall Street, Casino), který je naštěstí dostatečně soudný na to, aby netočil propagační film o Montaně, ale jeho silné obrazy dělají z filmu vytříbený výtvarně strhující snímek.

Zaříkávač koní (1998)

Původně měla roli Grace hrát Natalie Portman (ThorHvězdné války), ale ta si raději zvolila účinkování na Broadwayi a roli Annie byla primárně nabídnuta Emmě Thompson. Řekl bych, že finální obsazení je dokonce vhodnější, než původně zamýšlené. Scarlett Johansson v roli zádumčivé a zmrzačené Grace učarovala jak publiku, tak odborné kritice a Kristin Scott Thomas zde vstoupila do podobně laděné role, jako v Anglickém pacientovi. Robert Redford však svou pozici leading mana potvrzuje i v 62 letech a vypadá naprosto fantasticky. Jeho Tom Booker je sice kombinace Mirka Dušína a zjemnělého Clinta Eastwooda, ale tato poloha mu zkrátka sedí.

Robert Redford je ovšem nejen vynikající herec, ale také Oskarový režisér. Tentokrát natočil film, kde přesně vystihl tempo a zdůraznil dramaticky nosné scény. Zvláštní atmosféru mají scény mezi lidmi a Pilgrimem. Zaříkávač koní není typickým romantickým filmem, ale zároveň nepatří ani do kategorie melodramat. Troufám si dokonce tvrdit, že je to Redfordův nejosobnější film, neboť on sám žije mezi koňmi na svém ranči v Utahu už bezmála 30 let.

Film měl rozpočet 60 milionů dolarů a celosvětově vydělal 186,9 milionů dolarů.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist