Zdrojový kód (2011)

Zdrojový kód (2011)

Zdrojový kód

USA / Francie 2011, Source Code, režie: Duncan Jones, scénář: Ben Ripley, hudba: Chris Bacon, kamera: Don Burgess, střih: Paul Burgess, hrají: Jake Gyllenhaal, Michelle Monaghan, Vera Farmiga, Jeffrey Wright, Russell Peters, Michael Arden

93 minut, 1.85:1, 35 mm a Redcode RAW, barevný

Když se kapitán Colter Stevens (Jake Gyllenhaal) probudí v sedadle příměstského vlaku, netuší, kde se tam vzal. Naproti němu sedí Christina (Michelle Monaghan). Colter ji vidí poprvé v životě, ale Christina ho očividně dobře zná. Colter Stevens zjišťuje, že se probudil v těle jiného člověka. Než se stihne z nastalé situace vzpamatovat, je vlak rozmetán silným výbuchem.

Zdrojový kód (2011)

Colter byl totiž zapojen do vládní mise založené na experimentu nazvaném Zdrojový kód, který Colterovi umožňuje na chvíli existovat v paralelní realitě – v těle Seana v chicagském příměstském vlaku. Seanovu identitu může využívat pouze osm minut, má tedy právě vždy jen osm minut na odhalení bombového útočníka. Zdrojový kód zvládá poslat Coltera do stejného časového úseku vícekrát. Získává tak více času, ale situace se mu může snadno vymknout z rukou…

Syn Davida Bowieho Duncan Jones si své pomyslné ostruhy získal za řadu vizuálně strhujících videoklipů a za film Moon. Právě jeho celovečerní film je zřejmě jedním z nejvíce přeceněných filmů posledních let a přiznám se, že jsem u něj, stejně jako kolega Dan Adam, usnul. Když se tedy v kinech objevil film Zdrojový kód a vyšly oslavné recenze, řekli jsme si v redakci, že máme co do činění s dalším zbytečným filmem. Je tedy Zdrojový kód přeceněný?

Zdrojový kód (2011)

Producenti s distributory nechali na internetu zdarma úvodních pět minut, které jsou strhující a kladou otázky, na které budeme společně s hlavním hrdinou hledat odpovědi cca 85 minut filmového času. Od úvodních titulků, které ve mně bez nadsázky vyvolávaly pocit závratě a fantastického ,,kovového“ vizuálu mě úvodní minuty doslova vtáhly do děje. Když se však hlavní hrdina ocitl v kovové kapsli a začal hovořit s operátorem (Vera Farmiga) věděl jsem odpovědi na celý děj. Jako fanoušek dobrých sci-fi, které Vám představujeme v našich sobotních průvodcích je totiž Zdrojový kód dalším mixem klasických chytrých sci-fi, jež jsou založeny na dobrém příběhu, celospolečenském přesahu a záhadě. V tomto případě dojde dokonce i na love story.

Abych si ale nehonil triko, pár závěrečných twistů jsem přeci jen neodhalil, ale bylo to způsobeno tím, že popírají nejen fyziku, ale zejména logiku příběhu. Přesto si troufám tvrdit, že ačkoliv si Ben Ripley evidentně oblíbil sérii Nezvratný osud, Frankenheimerovu kultovní sci-fi Seconds, Déja Vu Tonyho Scotta, a to je jen několik titulů, které mě napadaly okamžitě při sledování filmu, zůstává Zdrojový kód velmi solidním scenáristickým řemeslem. Ripley neporušuje pravidla klasického filmového vyprávění, hlavní hrdina se nenechává jen pasivně ovládat a snaží se aktivně ovlivňovat svůj osud i jiných, čímž dodržuje nepsaný kánon amerického filmu, ale zároveň tím poněkud dává na frak věrohodnosti. Dojde i na řadu otřepaných klišé jako podezírání Araba, ale nehledejme jenom chyby, když se do scénáře podařilo dostat řadu úsměvných a velmi milých momentů.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist