12 opic (1995)

12 opic (1995)

USA 1995, 12 Monkeys, režie: Terry Gilliam, scénář: David a Janet Peoples podle scénáře Chrise Marka filmu La Jetée, kamera: Roger Pratt, hudba: Paul Buckmaster, střih: Mick Audsley, hrají: Bruce Willis, Madeleine Stowe, Brad Pitt, Vernon Campbell, Bruce Kirkpatrick

Nominace na Zlatého medvěda na MFF v Berlíně, Nominace na Oskara – nejlepší herec ve vedlejší roli (Brad Pitt), nejlepší kostýmy, Zlatý globus pro herce (Brad Pitt)

129 minut, 1.85:1 (USA) a 1.66:1 (Evropa), 35 mm, barevný

Film:

V blízké budoucnosti je těžký zločinec Cole (Bruce Willis) vyslán na průzkum zamořené planety Země. Po této úspěšné misi je vyslán do roku 1995, aby zjistil něco o organizaci 12 opic, která má zřejmě na svědomí zkázu lidstva. Jenže omylem je vyslán do roku 1991, kde je pochopitelně hospitalizován na psychiatrii. Zde je neustále obtěžován jedním schizofrenikem (Brad Pitt), kterému Cole řekne domněnku, že lidstvo je zkažené a mělo by přežít jen zvířectvo.

12 opic (1995)

Na psychiatrii se Cole seznámí s doktorkou Reillyovou (Madeleine Stowe), která mu pomůže uprchnout a Cole se může konečně vrátit do budoucnosti. Poté je vyslán opět do jiné doby a nakonec se mu konečně podaří dostat do roku 1995, kde chce splnit svůj úkol. Seznámí se tak s vůdcem skupiny 12 opic, který je totožný se schizofrenikem z neúspěšné mise v roce 1991.

Na počátku všeho byl osmadvaceti minutový snímek Chrise Markera La jetée z roku 1962, který se odehrával v Paříži po skončení třetí světové války. Skupina přeživších vysílá svého otroka po časové ose vpřed a vzad, aby našel lidstvu víru. Když se dostal scénář do ruky Terryho Gilliama (Imaginárium Dr. Parnasse) byl nadšený, ale odmítl zhlédnout film dokud nebude ten jeho hotový. Předal tedy původní scénář osvědčeným scenáristům Davidovi (později si do jména přidal Webb) a Janet Peoples. První z jmenovaných je specialista na klasiku, protože napsal takové filmy jako Blade Runner nebo Nesmiřitelní. 12 opic má pochopitelně mnohem blíž k Blade Runnerovi a to nejen tím, že se odehrává v budoucnosti, ale především svým nejednoznačným vyzněním. Zatímco Harrison Ford celý film řeší, zda není android, Bruce Willis bude stavět diváky do nejisté pozice, zda se mu to všechno neodehrává jenom v jeho choré mysli?

12 opic (1995)

Film měl rozpočet 26 milionů dolarů a i když to na sci-fi není mnoho, je to dost nato, aby Terry Gilliam potřeboval do hlavní role pořádnou áčkovou hvězdu. S Brucem Willisem (Red, Pulp Fiction, Pátý element, Sin City: Město hříchu) se znali již z dřívějška. Režisér tehdy obsazoval svůj slavný snímek Král rybář a byl se podívat i na natáčení Smrtonosné pasti (Die Hard). Mladý herec ho tam velmi zaujal, především svou lidskostí a smyslem pro humor. Velkou roli hrálo i to, že byl kreativní a do scénáře vymýšlel zajímavé zlepšováky. Gilliama přesvědčila scéna, kdy si Willis vytahuje z nohy kusy skla a přitom básní o své ženě. Poté, co zjistil, že ji do filmu celou připsal herec sám, nabídl mu roli v připravovaném filmu.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist