Já, legenda (2007)

Já, legenda (2007)

I Am Legend, USA 2007, režie: Francis Lawrence, scénář: Mark Protosevich a Akiva Goldsman podle novely Richarda Mathesova a scénáře k filmu Omega Man z roku 1971 Johna Williama Corringtona a Joyce Hoopera Corringtona, hudba: James Newton Howard, střih: Wayne Wahrman, hrají: Will Smith, Alice Braga, Charlie Tahan, Salse Richardson-Whitfield,

101 minut, 104 minut – alternativní verze, 2.35:1, 35 a 70 mm, barevný

Film:

Robert Nevill (Will Smith) je jeden z posledních žijících lidí na Zemi. Naneštěstí pro něj většinu obyvatel naší planety proměnila neznámá nákaza v krvežíznivé bestie. V noci Robert bojuje se svými „nemocnými“ spoluobčany a přes den, se věrný svému původnímu vědeckému povolání snaží ze své krve vyvinout protilátku, která by mohla zachránit zbytky lidstva.

Předlohy Richarda Mathesona jsou pro filmaře jako magnet. Ostatně právě I Am Legend byla zfilmovaná dokonce čtyřikrát. Známější adaptací je ta z roku 1971, kde roli Roberta Nevilla ztvárnil Charlton Heston (Pravdivé lži, Planeta opic, Ben Hur). Snímek jsem viděl, a i když se na něm pochopitelně podepsal zub času, rozhodně není špatný.

Adaptace z roku 2007 je dílem stále zajímavějšího Francise Lawrence (Constantine, Voda pro slony), který o film musel velmi bojovat. Když bylo rozhodnuto o tom, že se filmu ujme Will Smith (Den nezávislosti, Nepřítel státu, Já, robot) začalo hledání režiséra. První volba padla na Guillerma Del Tora, který s díky odmítl. Akiva Golsman (Já, robot) neustále přepisoval scénář a když zrovna pomáhal na Lawrencově debutu Constantine, zeptal se ho, zda-li by se nechtěl ucházet o režii. Lawrence neváhal ani minutu.

Možná bude dobré zdůraznit kultovnost předlohy a Mathesona samotného. Spisovatel je totiž autorem také ceněného debutu Stevena Spielberga Duel a stál i u legendárních adaptací Edgara Allana Poea v dílně krále béček Rogera Cormana. Dostat se do takové společnosti je pro úspěšného klipaře Britney Spears nebo Green Day rozhodně splněný sen.

Pro doplnění, byť patří do kategorie poznámky pod čarou, je to, že se o zfilmování pokoušela nesourodá dvojice Ridley Scott a Arnold Schwarzenegger. Warner Bros se ovšem tehdy do projektu nepustily kvůli rozpočtu 108 milionů dolarů, což v té době představovalo téměř dvojnásobek rozpočtu Total Recall.

Já, legenda (2007)

Francis Lawrence ale věděl, že ho nikdo za režijního génia nepovažuje. Zvolil si proto sám test, kterým chtěl studio přesvědčit. Vyrazil do ulic New Yorku s kamerou v ruce a pak z nich nechal trikaři vymazat všechny známky života. Producenti byli u vytržení. Na základě záběrů mu s definitivní platností přikleply 150 milionů dolarů.

Přestože se film Já, legenda jeví divákovi jako vědeckofantastický horrorový Robinson Crusoe natáčení připomínalo manévry hodně velké armády. Studio to pochopitelně vědělo a dalo jasný zákaz točit v New Yorku. Původně byl scénář psán pro Los Angeles a jelikož producenti film schválili bez dokončeného scénáře, neměli v úmyslu riskovat ohromnou investici do krajně nejistého organismu velkoměsta.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Roman Potoczný napsal:

    Podobné filmy moc nemusím, ale šel jsem na něj díky Willu Smithovi a tehdy čerstvému zážitku s „Já, robot“ a nelitoval jsem … Ovšem, dvojky bych se v tomto případě poněkud bál … Myslím, že zde nelze vkročit do téže řeky a bude to propadák, ale, mohu se mýlit …

Přidat komentář

TOPlist