Kalendárium 2008

Temný rytíř

V dnešním kalendáriu se vrátíme do roku 2008, tedy roku poznamenaném finanční krizí, fenomenálním Temným rytířem, scenáristickou stávkou nebo zahájením filmové divize komiksového gigantu Marvel.

Elitní jednotka (2007)

MFF BERLÍN
Zlatý medvěd za nejlepší film: Elitní jednotka – Tropa de EliteBrazílie, Režie: Paul Thomas Anderson za Až na krev – USA, herec: Reza Najie za The Songs of Sparrows, herečka: Sally Hawkins za Happy Go Lucky – Velká Británie

OSCAR
Film – Tahle země není pro starý (No Country for Old Men, r: Joel Coen, Ethan Coen), režie – Joel Coen, Ethan Coen (No Country for Old Men), herec – Daniel Day LewisAž na krev (There Will Be Blood, r: P.T. Anderson), herečka – Marion CotillardEdith Piaf (La Mome Piaf, R: Olivier Dahan), zahraniční film – Ďáblova dílna (Die Fischer, r: Stefan Rusowitzky)

MFF Cannes
Zlatá palma – Entre Les Murs (The Class), r: Laurent Cantet – Francie, režie: Nuri Bilge Ceylan za Free Monkeys, herec: Benicio Del Toro – Che , r: Steven Soderbergh (USA), herečka: Sandra Corveloni v Linha de Passe, r: Walter Salles – Brazílie

MFF BENÁTKY
Nejlepší film – The Wrestler, r: Darren Aronofsky (USA/Kanada), režie: Alexej German ml. za Bumažnyj Soldat/Paper Soldat (Rusko), nejlepší herec: Silvio Orlando za Il papá di Giovanna, r: Pupi Avati (Itálie), herečka: Dominique Blanc za L´autre r: Patrick Mario Bernard a Pierre Trividic (Francie)

Evropské filmové ceny
Nejlepší film: Gomorra – r: Matteo Garrone, Itálie, režisér: Matteo Garronne – Gomorra, herec: Toni Servillo – ex aequo Il Divo a Gomorra, herečka: Kristin Scott Thomas – I´ve Love You So Long – Francie

Scenáristická stávka ochromila Hollywood
Po několika letech došlo k velké scenáristické stávce. Americký cech scenáristů se rozhodl stávkovat z důvodu nespokojenosti s vyplácením tantiémů z dalších médií, které kolikrát vydělají mnohem více než utrží film v běžné kino a tradiční video distribuci. Jako sílu svého prohlášení přestali scenáristé psát epizody úspěšných televizních seriálů a zcela bojkotovali vyhlášení Zlatých glóbů. Producenti tak byli nuceni pozastavit výrobu řady projektů, čímž utrpěli značné finanční ztráty. Emotivní prohlášení v tisku mezi zástupci jednotlivých cechovních organizací nakonec vedlo k letnímu smíru, kdy se obě strany dohodly na nových podmínkách.

Iron Man (2008)

Společnost Marvel má filmovou divizi
Společnost Marvel po drobných dolárcích obdržených od filmových distribučních a produkčních gigantů, které vydělaly na jejich látkách jmění – např. megahity Spider-Man (něco přes 2 a půl miliardy jenom v kinech) se rozhodla pro vlastní divizi. Jednak proto, aby měla větší dohled nad výslednými produkty, ale hlavně kvůli zisku. Její první napjatě očekávaná vlaštovka Iron – Man s Robertem Downeym jr. se stala nad očekávání výnosným megahitem. Tento rok společnost úspěšně vpustila do kin ještě pokračování Hulka s Edwardem Nortonem.

Steven Spielberg - filmografie

Premiéra Indiana Jonese a křišťálové lebky, 80. revival
Dlouho očekávané čtvrté dobrodružství Indiana Jonese se dostalo do kin, téměř 20 let od třetího dílu. Stalo se tak po mimořádném úspěchu Die Hard 4.0, která úspěšně rehabilitovala Bruce Willise a jeho mírně stagnující kariéru. Právě mimořádné úspěchy těchto filmů připomnělo producentům slavné hrdiny z osmdesátek. Jako další byl osloven Clint Eastwood, aby se vrátil s Drsným Harrym, který však na festivalu v Cannes klidně odpověděl, že ten chlap je už dávno v důchodu.

Pages: 1 2 3 4

Přidat komentář

TOPlist