Muž bez stínu (2000)

Paul Verhoeven - filmografie

Hollow Man, USA/Německo 2000, režie: Paul Verhoeven, scénář: Andrew W. Marlowe, kamera: Jost Vacano, hudba: Jerry Goldsmith, střih: Mark Goldblatt, Ron Vignone (rozšířená verze), hrají: Kevin Bacon, Elizabeth Shue, Josh Brolin, Kim Dickens, Greg Grunberg, Joey Slotnick

112 minut, 119 minut (rozšířená verze) 2.35:1, 35 mm, barevný

Linda McKay (Elizabeth Shue) je bývalou přítelkyní šíleného vědce Sebastiana Kainea (Kevin Bacon). Když její expřítel a zároveň spolupracovník objeví způsob, jak být neviditelný dostane důležitou lekci. Sebastian chce totiž veškeré důkazy o své existenci zničit. Linda mu tak musí zabránit, aby v jejich podzemní laboratoři udělal krvavou lázeň.

Když jsem se dozvěděl, že můj oblíbený filmový režisér točí film s mým oblíbeným jmenovcem Kevinem Baconem byl jsem natěšený jak malé dítě na roztomilé chlupaté štěňátko a když jsem konečně seděl ve ztemnělém kinosále a sledoval na plátně genetickou šroubovici, děvu Rhonu Mitru in flagranti (slavná děsivá scéna s útokem zde – pouze od 15 let!), mojí oblíbenou herečku Elizabeth Shue, která nezapře svou taneční průpravu v každém kroku stejně jako oduševnělý výraz a krásné tělo, záměrně padoušsky přehrávajícího Kevina Bacona, to vše za doprovodu hudby Jerryho Goldsmithe věděl jsem, že tento film je moje krevní skupina. Do kina jsem na něj zašel ještě jednou a občas si ho rád pustím i v teple domova.

Paul Verhoeven zkrátka natočil velkolepý a drahý horror o neviditelném muži Muž bez stínu za použití svých tradičních vypravěčských postupů a špičkových vizuálních efektů. Scény s mizením opičáka a následně Kevina Bacona jsou jednoduše neuvěřitelné, ale nemohu se stále zbavit dojmu, že Verhoeven si je velmi dobře vědom rychlým stárnutím počítačových efektů a proto je jeho vizuál vždy velmi výtvarně stylizovaný, nikdy úplně realistický. Možná i to je důvod, proč jeho filmy tak dobře fungují i po letech.

Kevin Bacon si natáčení příliš neužíval. Musel chodit celé dny v zeleném elastickém trikotu a odlití jeho těla do sádry kvůli počítačovému modelu ho bytostně rozčilovalo. Ve svém deníku z natáčení pronesl, že největší potupa byla, když mu odlili penis a trikař se pak na něj s klidným výrazem podíval:,,V té oblasti nebylo dost dat.“ Docela se nedivím, že na natáčení s pedantským Holanďanem velmi nerad vzpomíná.

Paul Verhoeven

Verhoeven, který celý život obdivoval Hitchcocka si do hlavní role opět vybral půvabnou blondýnu. Když uviděl Elizabeth Shue, která byla tak přesvědčivá v Leaving Las Veagas, že si za svou roli prostitutkySery s dobrým srdcem  vysloužila nominaci na Oskara věděl, že jí musí obsadit. A půvabná plavovlasá star neodporovala. Jenže při jednom tanečním tréninku utrpěla zranění a horko těžko by zvládla fyzicky mimořádně náročné natáčení. Verhoeven se však projevil jako gentleman a řekl, že bez ní točit nebude.

Paul Verhoeven snímek tradičně režíroval v holinách, však také všude osobně rozhazoval pytle plné umělé krve a nenechal nikoho na pochybách, kdo je v podezřením labyrintu pánem. Při scéně znásilnění s neviditelným mužem však evidentně přestřelil, protože musela skončit na podlaze střižny a neobjevila se následně ani na bonusech na DVD.

Film měl rozpočet 90 milionů dolarů a celosvětově vynesl 191 milionů, vydělal slušné prostředky na nosičích a prodeji z televizních práv a studioví producenti ze SONY vrhli takřka vzápětí levný sequel okamžitě na videotrh. Muž bez stínu je typický film Paula Verhoevena a pokud máte rádi jeho tvorbu nebo klasické horrory o šílených vědcích nebudete rozhodně zklamáni.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist