Neznámý (2011)

Neznámý

USA 2011, režie: Jaume Collet-Serra, scénář: Oliver Butcher, Stephen Cornwell podle knihy Didiera van Cauwelaerta, kamera: Flavio Labiano, hudba: John Ottman a Alexander Rudd, střih: Tim Alverson, hrají: Liam Neeson, Diane Kruger, January Jones, Bruno Ganz, Aidan Quinn, Frank Langella, Sebastian Koch

113 minut, 2.35:1, 35 mm (některé části 16 mm a 65 mm), barevný

Film:

Dr. Martin Harris (Liam Neeson) se probere z komatu po autohavárii v Berlíně a zjistí, že ho jeho vlastní žena (January Jones) vůbec nepoznává a jeho identitu si přivlastnil úplně cizí muž (Aidan Quinn). Úřady, které mu nevěří, ho naprosto ignorují. Pronásledují ho tajemní nájemní vrazi a on je sám, unavený, na útěku.

U

S pomocí nečekaného spojence (Diane Kruger) se po hlavě vrhá do smrtelné záhady, která ho přinutí pochybovat nejen o jeho příčetnosti a identitě ale i o tom, jak daleko je schopný zajít, aby odkryl pravdu.

Španělský režisér původem z mé milované Barcelony Jaume Collet-Serra mě zaujal už svým prvním průlomovým filmem Dům voskových figurín, kde obzvláště vypečeným způsobem sprovodil ze světa otravnou dědičku hotelového impéria Paris Hilton. Film sice nebyl zrovna velkým trhákem, ale stačilo to na to, aby se spřátelil s jedním z nejvlivnějších producentů Hollywoodu Joelem Silverem, který mu přihrál režii neočekávaného hitu Orphan, kde se objevil i Karel Roden. Laciný horrorový snímek vydělal jen v kinech 76,7 milionů dolarů a hlavně do zatuchlého remakem posedlého žánru přinesl spoustu živé vody.

Nejmocnější producenti II: Joel Silver

Vraťme se ale k thrilleru Neznámý. Na začátku je důležité poznamenat, že se jedná o projekt společnosti Dark Castle, tedy produkční společnosti Joela Silvera, která se zaměřuje na laciná béčka, nikoliv o velkofilm Warner Bros Pictures. Natáčení probíhalo v Londýně za štědré podpory německé vlády s mimořádně silným obsazením sestaveným z hvězd osobností z německy mluvícího prostoru – Diane Kruger (Hanebný pancharti, Trója, Lovci pokladů I, II), Bruno Ganz (Nebe nad Berlínem, Pád třetí říše) nebo Sebastian Koch (Životy těch druhých, Černá kniha).

U

Neznámý je thriller ála Alfred Hitchcock a po jeho shlédnutí mi přijde poněkud ukvapené srovnávat ho s Bessonovou produkcí Taken. To je jako srovnávat jablka s hruškami a není to ani trochu férové vůči dlouholeté kariéře Liama Neesona. Ve středobodu dění je ztráta identity a hra na kočku a na myš s důvěřivým divákem a nutno dodat, že dějové zvraty nakonec nejsou tak přitažené za vlasy, jak v tomto žánru očekáváme a občas i zbytečně tolerujeme.

U

Serra umí velmi dobře připravit napínavé i akční scény a drží se v intencích staré školy. Digitální efekty jsou redukovány na minimum a když se objeví, nejsou nic moc. Neznámý je ovšem především herecká podívaná a je škoda, že někteří herci nedostali více prostoru. Film je tak především one man show Liama Neesona, člověk se občas potěší pohledem na chladně půvabnou January Jones (X-Men: První třída), jejíž herectví oceníte až po skončení filmu a obarvenou Diane Kruger. Do kategorie lepších podívaných pak film zařazuje Bruno Ganz a zejména fantastická scéna Ganze a Franka Langelly (Wall Street: Peníze nikdy nespí, Frost/Nixon), se kterou se Serra vypořádal bravurně.

Hudbu k filmu skládal letošní host Soundtraconu John Ottman, se kterým pro Vás přineseme rozhovor v červencovém čísle Realfilmu. Každopádně jeho hudební doprovod opět nezklamal a plně slouží napínavému tónu filmové podívané.

U

Neznámý v žádném případě není dokonalý film. Obsahuje řadu logických lapsů a ve finále nenabízí nic víc, než poctivé béčko se slušnými herci. Na druhou stranu tvůrci nikdy netvrdili, že by natáčeli cokoliv jiného. Film stál 30 milionů dolarů a celosvětově v kinech dosud vydělal 130,8 milionů dolarů.

Pokud na film narazíte v letním kině, pak v žádném případě neváhejte. Neznámý je ideálním projektem do vlahého letního večera, kdy můžete svého partnera chytnout pod dekou za koleno. Vzhledem k tomu, že Guy Ritchie natočil u Silvera Rock and Rollu a pak mu přihrál Sherlocka Holmese, byl bych docela rád, kdyby Silver Serrovi přihrál i nějaký velký áčkový projekt. Dnes už by si ho určitě zasloužil.

Na český trailer se podívejte zde.

Film i s dalšími názory naleznete v tomto V.I.P. výhledu.

Přidat komentář

TOPlist