Politika až na prvním místě: George Clooney

Američan (2010)

Je to pár let zpátky, co jsem se během školní exkurze procházel po Vídni s dívkou, o kterou jsem usiloval. Najednou jsme se zastavili před knihkupectvím, kde byla biografie George Clooneyho. ,,To je zajímavej chlap,“ povídám do ticha. Na chvíli se zarazila, pak se mi podívala do očí a řekla:,,Hele, neměla jsem to říct náhodou já?“

George Clooney (6. 5. 1961) je rodák z Kentucky. Na svět přišel v Lexingtonu, tedy v 63. největším městě USA, které by při 300 tisících obyvatelích a 700 tisícové aglomeraci mohlo konkurovat zhruba našemu Brnu. Jeho otec byl populární televizní moderátor, který malého George bral na natáčení již od pěti let. Neuspěl jako profesionální hráč baseballu a z pozice zprávaře v televizi odešel, aby nekonkuroval svému otci. Jeho první film skončil tak bídně, že se nenašel nikdo, kdo by ho uvedl do kin. Smolař, co říkáte? A to není vše. Během 80. let neměl zkrátka na růžích ustláno, na druhou stranu, když je vám 20 a něco, tak jste rádi za každý dolar.

Průlomová filmová role přišla až v roce 1994 v seriálu Pohotovost, kde odehrál 109 epizod. Jistě mi možná namítnete, že jste Clooneyho poznali i v seriálu Roseanne, ale ruku na srdce, průlomem se to opravdu nazvat nedá. Pohotovost byla svižná show od autora Michaela Crichtona, za kterou stál i John Wells, s kterým jsme se s Danem Adamem loni potkali osobně na festivalu v Karlových Varech. Drama, akce a romantika vydržela na obrazovce neuvěřitelných 15 let a i když Clooney měl rozjetou filmovou kariéru, pomáhal kolegům občas vylepšit sledovanost, aby nepřišli o práci. Jeho Dr. Doug Ross se stal štěstím i prokletím jeho začátku kariéry.

Quentin Tarantino

První pokusy o vymanění z televizní škatulky byla role vrahouna v upírském horroru podle scénáře Quentina Tarantina Od soumraku do úsvitu, kterou režíroval Robert Rodriguez. Když ho obsadili do role vojáka ve filmu Peacemaker, slibovali si producenti zřejmě novou akční hvězdu. Pomyslný vrchol – komiksový Batman v režii Joela Schumachera se nakonec stal nejhorším přehmatem jeho kariéry. S Clooneym jako hercem to koncem 90. let vůbec nevypadalo dobře.

Zlom nastal v roce 1997 a to úplně jinak, než možná mnozí vás tuší. George Clooney se totiž setkal s mladým tvůrčím duem Treyem Parkerem a Mattem Stonem, kteří se snažili udat v televizi seriál South Park. Všichni je odmítali s tím, že je to příliš vulgární a nikoho to nebude zajímat. V okamžiku, kdy se s mládenci seznámil George Clooney a mohl se smíchy přetrhnout, zvednul telefon a domluvil jim schůzku. Po první sérii bylo jasné, že existuje nový fenomén a o Clooneym se najednou začalo uvažovat jako o zajímavém chlapíkovi, pro kterého by se měla vybrat taková poloha, jež bude akceptovat i jeho televizní publikum.

George Clooney

A Clooney si vybral. Zůstal v nezávislých vodách a v produkci Dannyho De Vita a pod taktovkou režiséra Stevena Soderbergha přišel s filmem Zakázané ovoce (1998). Film sice skončil komerčním neúspěchem, ale hlavní hvězda a režisér si padli do noty a založili si dohromady společnost Section Eight. Mezi jejich nejzajímavější filmové objevy patří, a teď si prosím držte klobouky: Christopher Nolan, Todd Haynes, Grant Heslov nebo Anton Corbijn.

Dannyho parťáci (2001)

Jejich idea střídání nezávislých malých snímků a velkorozpočtových produkcí brzy přinesl své ovoce. Dannyho parťáci a následná série, Insomnia nebo Syriana, které kombinovali filmy jako Full Frontal, Bubble nebo The Good German. Společnost vždy dosáhla mírného zisku, i díky nízkým nákladům, ale zdá se, že poslední snímek Stevena Soderbergha Informátor ji už definitivně potopil.

Pages: 1 2 3

1 komentář

  1. Roman Potoczný napsal:

    Díky za profil, spousta informací, které jsem nevěděl … Clooney je rozhodně sympaťák, asi bych před knihkupectvím reagoval podobně a těším se proto i na recenzi „Solaris“, jak kniha je to moje srdeční záležitost, celý život si říkám, že si přečtu v druhé mateřštině, tj. polštině, protože to asi teprve bude ono a film to rozhodně nebyl špatný. „Milujte svého zabijáka“ by mohl mít jakkoliv velký komerční neúspěch, ale já jsem se u toho řezal smíchem a podle mě to byl báječný film … Jinak s Clooneym, jako hercem, je to opravdu občas, střídavě oblačno, ale jako režisér, klobouk dolů …

Přidat komentář

TOPlist