Princ a pruďas (2011)

Princ a pruďas (2011)

Your Highness, USA 2011, režie: David Gordon Green, scénář: Danny McBride a Ben Best, hudba: Steve Jablonsky, kamera: Tim Orr, střih: Craig Alpert, hrají: Danny McBride, James Franco, Natalie Portman, Zooey Deschanel, Justin Theroux, Damian Lewis, Toby Jones, Charles Dance

102 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Honimír z Brkova (Danny McBride) je líný, požitkářský princ, který nechce nic hrotit. Jeho bratr Slavomír z Brkova (James Franco) je statečný rytíř a budoucí následník trůnu. Slavomír se vrátí z úspěšné výpravy, kde zabije obávaného netvora a z velkolepého dobrodružství si přiveze i půvabnou snoubenku (Zooey Deschanel), kterou dosud držel ve věži zlotřilý čaroděj a panic Lůzer (Justin Theroux).

Při Slavomírově svatbě však dojde k neočekávané situaci, když se zničehonic objeví Lůzer a snoubenku unese. Slavomír se tak musí vydat na záchrannou rytířskou misi a Honimír se bude muset vydat s ním. Tedy jak tohle dopadne?

Princ a pruďas (2011)

Přestože na Realfilmu pořádáme projekce kvalitních snímků, nepohrdneme ani dobrou komercí a pokud jde o mě, mohli jste si všimnout, že v dobré komedii je dovoleno vše, aniž bych jí za to hanil. Trailer na fantasy Princ a pruďas je zdařilý a hrají v něm dobří herci. Nevím, jestli jste viděli komedii Travička zelená (pokud ano, tak soucítím s vámi), ale ta mě utvrdila v tom, že Seth Rogen mi nepřijde vtipný a James Franco má rozhodně komický potenciál. V Travičce zelené dostal velký prostor i Danny McBride, který sice vtipný je, ale neměl příliš co předvést. To si tentokrát pojistil tím, že je i spoluautor scénáře.

Již nějaký pátek píšeme aktuální recenze a jelikož sledujeme bedlivě dění v českém filmu nešlo si nevšimnout, že Princi a pruďasovi se věnovala náležitá péče. Bontonfilm před časem vyhlásil soutěž o nejlepší název filmu, který nemusí plně korespondovat s anglickým Your Highness a František Fuka z českého překladu vykřesal minimálně o třetinu vtipů víc, než je v originále. Z jeho očekávání na blogu, a přiznám se, že nyní i z mého, je na místě snížit stupnici těšení se k nejnižším bodům.

Princ a pruďas (2011)

Od úvodní scény je patrné, že tvůrci netočí primárně komedii, ale přichází se seriózní pohádkou. Ta nemusí být nutně jen pro děti, to je pravda, ale smíchat nadávky nejhrubšího zrna plné lascivního sexu a narážek s přitroublým infantilním humorem byla největší producentská chyba člověka, zodpovědného za vynaložených 50 milionů dolarů.

Netvrdím, že se nepobavíte, ale Princ a pruďas je tak nevyvážený a místy nudný, že jsem se musel několikrát dívat na hodinky. Originální vtipy jsou namíchány s otřepanými a většina humoru je založena na tom, že někdo řekne vážně míněnou větu a proloží jí slovy jako honit, č…k, pí.., ho…, ku… atp. Netvrdím, že to občas nefunguje, ale většinou je to plácnutí do vody.

Princ a pruďas (2011)

Z filmařského hlediska je ale Princ a pruďas solidně natočený. Akční scény mají slušnou šťávu, řada komických scén má solidní timing, herecké obsazení je vzácně sehrané, film má dobrou hudbu a snímek nabízí také kvalitní neošizené digitální efekty. Problém tedy zjevně nastal již ve scénáři, který se měl mnohem více vypilovat.

Je to škoda a z finančního hlediska to znamená, že se na podobně raženou pohádkovou komedii jen tak nepodíváme. Film se dá každopádně doporučit teenagerům, kteří se u něj jistě slušně pobaví. Ostatním je ale vstup povolen jen na vlastní nebezpečí.

Na český trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist