Wanted (2008)

Wanted (2008)

USA 2008, režie: Timur Bekbambetov, scénář podle comicsu Marka Millera a J. G. Jonese: Michael Brandt, Derek Haas a Chris Morgan, kamera: Mitchell Amundsen, hudba: Danny Elfmann, střih: David Brenner, hrají: James McAvoy, Angelina Jolie, Morgan Freeman, Thomas Kretschmann

110 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm

Nominace na Oskara – nejlepší zvuk, střih zvuku

Film:

Již od středověku funguje bratrstvo zabijáků, kteří jsou dobře maskováni za tkalcovskou manufakturu. Jejich šéf (Morgan Freeman) luští ze starého tkalcovského stavu šifru, která prozrazuje jména lidí, kteří brzy spáchají nějaký hanebný zločin. …

Wesley (James Mc Avoy) je ušlápnutý úředníček, který nezvládá ani práci, ani svojí půvabnou přítelkyni. Jednoho dne je kontaktován krásnou ženou (Angelina Jolie), která mu sdělí, že je vyvolený, aby se stal členem bratrstva a také mu prozradí informaci o smrti otce, kterého už dávno považoval za mrtvého. Jenže v tu chvíli po nich začne někdo (Thomas Kretschmann) zběsile střílet.

Wanted (2008)

Ruský režisér Timur Bekbambetov svým hollywoodským debutem dokonale naplnil očekávání do něj vložená. Film je vizuálně působivý, v řadě scén zachovává comicsovou explicitnost a přitom je velice svižný a netrpí žádnými výraznými neduhy. Velké plus si zaslouží také dobře zvolené mezinárodní obsazení v čele s dosud neokoukaným Britem Jamesem Mc Avoyem (Poslední skotský král, X-Men: První třída), který potvrzuje svou diváckou přitažlivost. Přitom je ale patrné, že režisér nezapírá svůj původ a protlačil do filmu řadu domácích vtípků.

Nicméně propagační kampaň snímku byla postavena pochopitelně na hlavní hvězdě snímku, kterou je půvabná Angelina Jolie (Výměna, Salt). Dokonce si přijde na své i divák nemrava. Herečka mě ovšem pobavila tím, když řekla, že svou postavu formovala podle Clinta Eastwooda. Ojoj. Zajímalo by mě, jestli má pan Eastwood také tak rozkošnou kérku přes celá záda:-)

Film se z velké části natáčel i u nás a díky němu jsem se vydal konečně navštívit úžasný hrad Pernštejn, který ve filmu znázorňuje sídlo tkalcovské manufaktury. Ve filmu je patrné množství upravovaných záběrů pomocí CGI, např. pád Pendolina do propasti je opravdový úlet, ale pokud máte podobné ,,over the top“ vtípky rádi, budete nadšeni. Filmaři sice film natáčeli na filmový materiál, ale do foroty snímek točili i na digitální kamery RED One. Ve filmu nakonec není žádná scéna natočená na tyto kamery, ale dnes je po počáteční nedůvěře v Hollywoodu již běžným standardem.

Wanted (2008)

Objektivní potíží filmu, alespoň pro mě, je značný počet velmi brutálního násilí a mějte na paměti, že Wanted rozhodně není určen divákům do 15 let. Ovšem i v tomto ohledu nabízí film řadu úsměvných momentů jako úder klávesnicí do obličeje, kdy vyražené zuby a ulítlá písmena dají dohromady FUCK YOU. Docela humornou vložkou je i účinkování plakátu s tváří prezidenta Václava Klause:-)

Velkou předností je rockový soundtrack Dannyho Elfmana a zvláště pak jeho parádní skladba Enjoy the Little Things, kterou si moje kamarádka dala hned po návštěvě kina jako vyzváněcí melodii. Rozhodně není bez zajímavosti, že to byl právě Danny Elfman, kdo nabídl své služby Hollywoodskému nováčkovi, protože obdivoval jeho předchozí snímky Noční a Denní hlídka.

Wanted byl obrovským komerčním hitem, když jen v kinech utržil na celosvětových tržbách přes 350 milionů dolarů. Film byl nominován na dva Oskary a mezi nominovanými za nejlepší zvuk byl i náš Petr Forejt.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist