4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

Rumunsko 2007, 4 luni, 3 saptamâni si 2 zile, režie a scénář: Cristian Mungiu, kamera: Oleg Mutu, střih: Dana Bunescu, hrají: Anamaria Arinca, Laura Vasiliu, Vlad Ivanov, Alexandru Potocean

formát: 2.35:1, 35mm, barevný, délka: 135 minut

Nejlepší film a cena FIPRESCI na MFF v Cannes, Evropské filmové ceny – nejlepší film a režie

Film:

Jsou 80. léta a my se ocitáme v totalitním Rumunsku. Šmelina vzkvétá, všeho nedostatek a naivní studentka Gabita (Laura Vasiliu) se právě ocitla v jiném stavu. Její nejlepší kamarádka Otilia (Anamaria Arinca) má před sebou opravdu krušný den. Musí sehnat ilegálně člověka, který zvládne provést Gabitě potrat, zajistit hotel a jít na oslavu narozenin matky svého přítele. V průběhu svého vyčerpávajícího martýria si společně s ní divák může položit otázku, kam až člověk může zajít pro přítele?

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)<

Strhující rumunský film, který se dostal do celosvětové distribuce a stal se po právu mezinárodním hitem není uklidňující podívaná pro pohodový večer, na druhou stranu režisér Mungiu, který pochází z lékařské rodiny umně pracuje s atmosférou a zcela záměrně bezcílně nešokuje. Filmu vévodí skvělý herecký výkon Anamarie Arinci v úloze Otilie.

Sledování filmu v žádném případě není procházka růžovým sadem, hlavní hrdinové řeší naprosto zběsilé životní situace a vše se odehrává v staccatovém rytmu, který má například s francouzskými art filmy společného jen málo. Závěrečné sekvence se mohou v klidu rovnat s akčními thrillery a to jak po stránce napětí, tak tempa. Osobně obdivuji filmaře, že v přepočtu za 15 milionů korun natočili dobový film se vším všudy, který se odehrává v exteriérech i interiérech a přitom dodržuje světový řemeslný filmařský standard a přitom oplývá fantastickými hereckými výkony.

Co film ze standardně dobrého filmu povyšuje mezi nezapomenutelné filmové zážitky a v tomto případě to skutečně není klišé, je naprosto zdrcující atmosféra socialistického Rumunska, emotivní útok na Vaše smysly, konkrétně první setkání s byznysmenem na potraty a scény potratu, které pro psychicky labilní diváky mohou být nesnesitelné. Film je rozhodně s hvězdičkou.

Přidat komentář

TOPlist