Anglický pacient (1996)

Nejzdařilejší literární adaptace na filmovém plátně

USA/Velká Británie, The English Patient, režie: Anthony Minghella, scénář: Anthony Minghella podle novely Michaela Ondaatjeho, kamera: John Seale, střih: Walter Murch, hudba: Gabriel Yared, hrají: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas, Naveen Andrews, Colin Firth

162 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

MFF v Berlíně cena za herecký výkon (Juliette Binoche), Oskar za nejlepší film, režii, ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Juliette Binoche), kamera, výprava, zvuk, kostýmy, střih a hudbu k dramatu, nominace na Oskara – herec v hlavní roli (Ralph Fiennes), herečka ve vedlejší roli (Kristin Scott Thomas), adaptovaný scénář, BAFTA – nejlepší film, kamera, střih

Film:

Kanadská zdravotní sestra Hana (Juliette Binoche) se v toskánském klášteře stará o velmi znetvořeného muže (Ralph Fiennes). Píše se konec druhé světové války. Jednoho dne se o pacienta začne zajímat tajemný cizinec Caravaggio (Willem Dafoe). Kdo je tajemný cizinec a kdo je ve skutečnosti popálený muž?

Hana nachází tajný deník svého pacienta a začíná se seznamovat s obrovským romantickým příběhem, kde ale vždy vítězí smrt nad láskou.

O filmu Anglický pacient jsem na Realfilm chtěl napsat již dávno. Režisér a producent Anthony Minghella (Návrat do Cold Mountain) se v Čechách mezi filmaři těšil mimořádné popularitě, protože to byl právě on, kdo pomáhal UPP s prvními zakázkami. I díky němu se tak ve Vršovicích mohli střídat zakázky pro takové osobnosti jako Ridley Scott nebo Tom Tykwer a nebýt scény z Talentovaného pana Ripley, trvalo by zřejmě vše mnohem déle.

Zpráva o smrti Anthonyho Minghelly mě v roce 2008 velmi zaskočila. Opustit svět ve věku 54 let mi nepřijde fér. Přišli jsme o spoustu krásných filmů, které měl Minghella rozpracované a na kterých se podílel jako autorský filmař, ale i jako velmi talentovaný producent (Předčítač, Michael Clayton, Tlumočnice, Nebe). Proto mi v tomto světle přišlo psaní o Anglickém pacientovi  krajně nevhodné. Na druhou stranu, film je to nádherný a jistě se mezi čtenáři Realfilmu najde celá řada lidí, která film dosud neviděla. Pro ty, kteří si Anglického pacienta oblíbili bude tato retrospektiva v důležitých filmech, doufejme, nostalgicky příjemná.

,,Každý koho miluji umírá, měla bych být prokleta.“

Pages: 1 2

1 komentář

  1. terka svobodova napsal:

    Jeden z mých nejoblíbenějších filmů, to jsem nevěděla, že je režisér už po smrti. Škoda.

Přidat komentář

TOPlist