Gangy New Yorku (2002)

Gangy New Yorku (2002)

Gangs of New York, USA, Francie, Německo,Itálie 2002, režie: Martin Scorsese, scénář: Jay Cocks, Steven Zaillian, Kenneth Lonergan, kamera: Michael Ballhaus, hudba: Howard Shore, střih: Thelma Schoonmaker, hrají: Leonardo Di Caprio, Daniel Day – Lewis, Cameron Diaz, Jim Broadbent, John C. Reilly, Liam Neeson, Henry Thomas

167 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Nominace na Oskara – nejlepší film, režie, zvuk, scénář, střih, kostýmy, kamera, výprava, herec v hlavní roli (Daniel Day Lewis), zvuk, Zlatý globus za režii, píseň

1846 – Ve čtvrti Five Points na Dolním Manhattanu dochází k bitvě starousedlíků a irských naplavenin. Je to souboj dvou velkých rváčů a jejich gangů. Vyhrává Bill ,,Řezník“ Cutting (Daniel Day-Lewis) a Vallon (Liam Neeson) je poražen a zabit. Jeho syn Amsterodam (Leonardo DiCaprio) utíká, aby se za šestnáct let mohl vrátit do čtvrti, které despoticky panuje právě Řezník. Potká se tam se starým přítelem Johnnym (Henry Thomas) a zamiluje se do špičkové zlodějky Jenny Everdean (Cameron Diaz). Pomsta na sebe nenechá dlouho čekat, ale mezitím se Amsterodam dostane do Řezníkovi těsné blízkosti a zažije opravdové peklo, když je vyzrazen. Brutální, krvavý a nechutný souboj o demokracii začíná.

Gangy New Yorku (2002)

Více než 30 let musel čekat na svůj vysněný projekt Gangy New Yorku (2002) výjimečný režisér Martin Scorsese. Podařilo se mu to nakonec díky podpoře producenta Miramaxu Harvey Weinsteina a hvězdy Leonarda Di Capria. Díky 100 milionovému rozpočtu, velkorysé výpravě Danta Ferettiho a 10 nominacím na Oskara patřil tento film rozhodně k těm nejdůležitějším událostem roku 2002.

Ukázka amerického středověku je poměrně výstižná charakterizace této velkolepé New Yorské epopeje o několika aktérech a stovkách mrtvých. Úvodní scéna nenechá nikoho na pochybách, že Scorseseho temná násilnická povaha opět proplouvá na povrch. Ostatně Gangy New Yorku jsou bezesporu nejdrsnějším filmem v režisérově kariéře a svou šokující brutalitou zastíní i tak intenzivně násilné projekty jako Prokletý ostrov nebo Mys hrůzy. Jestliže zejména v druhém případě režisér násilí obhájí zvrhlostí a tendencemi publika, pak Gangy New Yorku jsou eposem, kterým se tvůrce zjevně snaží vykoupit ze svého nepříliš příkladného života a odůvodňuje ho i místem, kde celý život úspěšně tvořil.

Gangy New Yorku (2002)

Není žádným tajemstvím, že Martin Scorsese své nejlepší eposy natočil pod vlivem tvrdých drog, ale takový byl Hollywood, ve kterém tvořil a který postupně svou nekompromisností pomáhal budovat a jako každý člověk, který prošel peklem závislosti a dovedl se z něj dostat, má potřebu jisté mravokárnosti. Taková je i postava Amsterdama Vallona (Leonardo Di Caprio) přinášející do hrůzného New Yorku ve svém chování motivovaným pomstou, také naději a pokoru. Bylo by ovšem čirým bláznovstvím domnívat se, že před námi bude stát kladný hrdina. Takového ostatně ve Scorseseho filmografii nikdy ani nenaleznete.

V hlavních rolích přesvědčivě hrají Scorseseho hvězdy – kreace odporného řezníka Daniela Day-Lewise (Až na krev) je opravdu mimořádná, ale Leonardo Di Caprio (Počátek, Skrytá identita, Prokletý ostrov, Krvavý diamant) i Cameron Diaz zde ukazují, že zde nejsou do počtu. Objektivní potíží je, že se Scorsesemu nepodařilo herecké výkony skloubit dohromady. Postavy společně nefungují, každý z aktérů si hraje na svém písečku, takže se nám ve filmu sice sešla plejáda hvězd, ale scén, kde bychom si jich užili je spíš méně, než více a ve výsledku to filmu vůbec neprospívá.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist