Geniální provokatér Lars von Trier

Lars von Trier

Docela mě překvapilo, jak moc média informovala o záměrné prostořekosti Larse von Triera na tiskové konferenci jeho nového snímku Melancholia a při psaní tohoto profilu mě rovněž zaujalo, jak naši milí kolegové často zaujatě píší o filmech, které nikdy neviděli.

Režisér Lars von Trier je nejen enfant terrible festivalu v Cannes, který z něj udělal mezinárodní celebritu, ale to samé o něm platí i v celosvětovém kinematografickém měřítku. Jeho snímky boří konvence, jeho prohlášení jsou záměrně provokativní a nevkusná, má své vášnivé odpůrce i nadšené přívržence a často se zapomíná, že je to jeden z největších režisérských mistrů posledních dvou dekád.

Není prvním ani posledním filmařem, který využívá publicity k propagaci svých děl. Trier však drží unikum v tom, že své happeningy umí náležitě prodat. Vzpomeňme na manifest Dogma z roku 1995, kde nadával na drahotu filmů s mladým Thomasem Vinterbergem takovým způsobem, že vymyslel zcela nový vizuální směr v době, kdy se tvrdilo, že již nic nového nevznikne. Postmoderna je sice mezi intelektuály sexy, ale ,,normálnímu“ většinovému divákovi nic neříká. Přesto si troufám tvrdit, že průměrný filmový divák o Dogmatu někdy slyšel.

Lars von Trier

Podíváme-li se důkladně na jeho filmografii, pak všechny jeho snímky mají provokaci jako leitmotiv, ostatně nemělo by se zapomínat, že je v prvé řadě mediální manipulátor a velmi dobře se živí natáčením reklam.

Připomeňme si jeho slova z mediálně přibarveného skandálu z Cannes, kde Trier na konci tiskovky podle serveru idnes.cz řekl:,,Dlouhá léta jsem si myslel, že jsem Žid, a byl jsem za to rád. Pak jsem ale zjistil, že to není pravda a že má rodina pochází z Německa. A že jsem v podstatě nacista. Což mi také udělalo radost…Co říct dál? Myslím, že rozumím Hitlerovi. Udělal i hodně špatného, není to rozhodně hodný chlapík. Ale nakonec ho vidím osamělého v tom jeho bunkru a vlastně s ním trochu sympatizuji. Poslyšte, žertoval jsem! Jak z téhle situace ven? Podporuji Židy, ale ne zase nějak moc, Izrael je jako osina v zadku. Tak dobře, jsem vlastně nacista.“

Lars von Trier

Před dvěma lety, kdy Trier uváděl na festivalu Antikrista se snažil urazit pořadatele festivalu tím, že proti bontonu odešel z projekce vlastního filmu a schovával se před novináři na záchodě. Tentokrát byl tedy vyloučen z festivalu, o což usiloval již při poslední návštěvě.
Je tedy pravda, že zatím Melancholia vydělala pouhé 2 miliony dolarů, ale v době psaní tohoto článku už bylo rozhodnuto o celostátních distribucích na velkých trzích v Německu, USA, Francii, Itálii nebo Velké Británii.

Pokud se chcete zabývat osobou Larse von Triera podrobněji a věřím tomu, že řada z vás by velmi ráda, tak doporučuji publikaci Lars von Trier a jeho filmy, kde možná dostanete odpovědi na otázky, které tento profil kvůli rozsahu jednoduše pojmout nemůže.

Lars von Trier se narodil posledního dubna v roce 1956 v Kodani, tedy ve znamení býka a podezírám ho z toho, že chtěl odjakživa točit filmy. Jeho první tři amatérské pokusy, které prezentoval na festivalech amatérských filmů, pak prý podle půvabné legendy ukradl z filmotéky a spálil. Těžko říct, jestli je to pravda, ale k Trierovi to sedí naprosto dokonale.

Pages: 1 2 3 4 5

Přidat komentář

TOPlist