Legendární dokumentarista Errol Morris uvádí Tabloid

Industry – týden od 17.7.2010

Errol Morris, následovník Wernera Herzoga, je již dnes považován za jednoho z nejlepších současných dokumentaristů. Nyní natočil film, který se zakusuje bulváru a světu šoubyznysu do partií těsně pod zády.

Pokud vám jméno Errola Morrise nic neříká, tak vězte, že je to ten dokumentarista, kvůli kterému Werner Herzog (Špatnej polda) snědl svojí botu. Pokud vás to uklidní, před tím si jí uvařil. Tenkrát šlo o to, že Morris Herzoga dováděl k nepříčetnosti svým žvaněním o tom, jak bude točit filmy. Herzog mu měl říct:,,Jestli ty někdy natočíš film, tak já sním svojí botu.“

Errol Morris nejenom, že svůj film natočil, ale během své kariéry dosáhl ohromných úspěchů, získal Oskara, odvezl si ocenění a nominace z Independent Spirit Awards, MFF v Berlíně nebo televizních Emmy. Mimochodem je také autor věhlasného dokumentu Tenká modrá čára (The Thin Blue Line), kde provedl tak pečlivou rekonstrukci vraždy policisty, že na smrt neprávem odsouzeného občana vrátila americká justice zpět mezi lidi na svobodě.

Jeho zbrusu nový dokumentární projekt Tabloid přichází do kin v době, která pro něj nemohla být vhodnější, tedy v okamžiku, kdy se na veřejnosti dostává skandál s britským bulvárním plátkem vlastněným magnátem Rupertem Murdochem, který se dopouštěl neuvěřitelných špinavostí kvůli senzacím.

A o čem je příběh? Mormonský misionář Kirk Anderson byl unesen se zbraní v ruce do Velké Británie, kde byl připoután k posteli a tři dny perverzně znásilňován jistou Joyce McKinney, královnou krásy Miss Wyoming, která tvrdila, že to bylo všechno z lásky. Zní to jako blbost? A to počkejte, co s tím udělal bulvár, který následný proces šťavnatě zprostředkovával svým čtenářům. Výpovědi všech získávaly zcela nové obrysy a to byl pochopitelně i důvod, proč se do rozplétání sítě mýtů a polopravd pustil i Errol Morris. Zajímavé je to, že ke slovu pustí i muže, který klonuje psy (?:-)).

Podle prvních ohlasů se jedná o mimořádný dokument plný pěkně černého humoru a absurdit. Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist