Rumunsko na Letní filmové škole v Uherském Hradišti

4 měsíce, 3 týdny a 2 dny (2007)

V Rumunsku se před pár lety odehrál malý filmový zázrak s geniálním snímkem 4 měsíce, 3 týdny a dva dny a na Letní filmové škole v Uherském Hradišti, která dnes začíná, se budete moci seznámit s tradicí Rumunské kinematografie, které je zasvěcena celá jedna filmová sekce.

Vybíráme pro vás z oficiální tiskové zprávy Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Fokus: Rumunsko (od němých filmů k Rumunské nové vlně)
Rumunský němý film

První veřejná filmová projekce se v Rumunsku uskutečnila již 27. 5. 1896, tedy necelých 5 měsíců po prvním promítání bratrů Lumiérových v Paříži. Jedním z průkopníků rumunské kinematografie byl uznávaný lékař
Gheorghe Marinescu, který mezi roky 1898 a 1899 natočil první rumunské krátké filmy a zároveň první vědecké filmy na světě. Prvním rumunským historickým velkofilmem byl spektákl IndependenŃa României (Nezávislost Rumunska) mapující události osvobozeneckého boje Rumunů v letech 1877=1878.

Opoziční film 70. a 80. let

Tato podsekce uvádí díla vzniklá v období totality, která se však určitým způsobem vymykají dobovému kánonu a která obsahují více či méně zřetelný kritický a opoziční tón vůči dobové ideologii. Toto období rumunské
kinematografie reprezentují především tři velké režisérské osobnosti: Dan PiŃa, Mircea Daneliuc a Lucian Pintillie.

Ceausescu a rumunská revoluce

Diktátor Nicolae Ceausescu byl u moci dlouhých 24 let a jeho rychlý a krvavý konec souzněl s rychlým a krvavě potlačeným nástupem revoluce a následné transformace země. Ústředním bodem této podsekce bude retrospektiva dokumentaristy rumunského svědomí druhé poloviny 20. století Andrei Ujicy, která bude doplněná dokumenty a hranými filmy mapující dějiny komunistického a postkomunistického Rumunska.

Rumunská nová vlna

Takřka zázračný vzestup rumunského filmu na počátku třetího tisíciletí etabloval filmy mladých rumunských filmařů na největších světových festivalech. Podsekce představí všechny klíčové filmy zlatého desetiletí rumunské kinematografie a retrospektivy nejvýraznějších osobnosti tzv. rumunské nové vlny, kterými jsou Cristian Mungiu, Cristi Puiu, Cătălin Mitulescu, Radu Muntean a Corneliu Porumboiu.

Přidat komentář

TOPlist