Světová premiéra Markety Lazarové v Karlových Varech

Letošní festival v Karlových Varech nabídne opět zajímavé hosty

Martin Scorsese odstartoval mánii restaurování klasických filmů. Díky jeho pozitivnímu vzoru a nebývalému zájmu diváků se rozhodl MFF Karlovy Vary podpořit restaurování nejlepšího filmu tuzemské kinematografie Marketa Lazarová.

Přenádherná rapsodie Marketa Lazarová, která nabízí kromě skvělé filmařiny i neobyčejný metafyzický zážitek se do důstojného kabátu dostávala jen velmi pozvolna a samotné restaurování se neobešlo bez potíží. Problém přitom nebyl v penězích, o které se podělilo hned několik významných veřejných a soukromých subjektů, nebo technologii, ale zejména v podivuhodných organizačních složkách zastupujících práva umělců, často přes jejich vůli.

Marketa Lazarová (1967)

Marketa Lazarová je natočena ve formátu obrazu cinemascope a zvuk je zachycen na mono optické stopě. Do obrazu ani zvuku nebylo zasaženo žádným necitlivým technologickým postupem, který by znamenal jakoukoli změnu výrazu oproti původnímu autorskému záměru.

Digitální restaurování obrazu probíhalo bez jakékoli komprese v obrazu, to znamená v rozlišení 4K v 10 bitové hloubce. Hlavní důraz byl kladen na to, aby při restaurování byly z díla odstraněny pouze artefakty, které nebyly součástí původního díla. Finální úprava obrazu byla provedena v kinosále splňující normy DCI a byl zachován pochopitelně i původní formát obrazu černobílý cinemascope.

V souvislosti s restaurováním pro vás připravujeme na léto exkluzivní reportáž. Zatím tedy vezměte zavděk informací, že Marketa Lazarová je úspěšně zrestaurovaná a pokud ji nebudete možnost uvidět v Karlových Varech, těšte se na projekce např. v pražském kině Světozor, které je vybaveno projektorem umožňující projekci 4K.

Přidat komentář

TOPlist