Všichni dobří rodáci (1969)

Všichni dobří rodáci (1969)

ČSSR 1969, Anglický název: All My Compatriots, Francouzský název: Chronique Morave, režie a scénář: Vojtěch Jasný, kamera: Jaroslav Kučera, hudba: Svatopluk Havelka, architekt: Karel Lier, hrají: Radoslav Brzobohatý, Vlastimil Brodský, Vladimír Menšík, Waldemar Matuška, Drahomíra Hofmanová

114 minut, 2.35:1, barevný, 35 mm

Film:

Skupina přátel v moravské vesnici je podrobena kruté dějinné zkoušce nazývané kolektivizace. Zatímco někteří komunistickému režimu nadšeně přisluhují, jsou i tací, kteří jsou jednoznačně proti. Každý z obyvatel má své přednosti i slabiny a mnohdy musí zasáhnout vyšší moc (osud, chcete-li), aby si každý uvědomil, že to není on, kdo v ruce drží hlavní trumfy.

Snímek je dílem celosvětově známého českého režiséra Vojtěcha Jasného napsaného podle příběhů skutečných lidí z jeho okolí. Film natočil v moravské vesnici Bystré, kterou si vybral na základě doporučení kameramana snímku Jaroslava Kučery. Lidé ve vesnici milovali společenský život, hráli ochotnické divadlo, zpívali v kostele a navíc souhlasili se scénářem, který přesně popisoval poválečný vývoj vesnice, navlas podobné té jejich. Jasný měl v plánu film natáčet s přestávkami celý rok a snažil se mezi vesničany ubytovat profesionální herce, aby se všichni lépe sžili a mohli se navzájem ovlivňovat.

Kolem obsazení se vypráví řada mýtů a legend, které se často navzájem vylučují, ale jsou nesmírně půvabné a připomínají historické anekdoty. Inu, filmaři byli vždycky Baroni Prášilové. Jasný měl od začátku jasno o obsazení Vlastimila BrodskéhoVáclava Babky. Zajímavé je, že Brodský měl hrát Frantu Lampu a Babka Otčenáška, jenže herci si z vlastní vůle chtěli role prohodit a to se ukázalo jako skvělý nápad. I Vladimíru Menšíkovi psal Jasný roli na tělo a s jeho obsazením to myslel natolik vážně, že mu napsal dopředu osobní dopis, kde ho žádal, ať v průběhu natáčení skoncuje se svým oblíbeným rumem. Menšík o roli usiloval natolik, že skutečně po dobu natáčení nepil, ale prý začal kouřit 100 cigaret denně, což mu pak o dost zkrátilo život.

Jestli ale mám osobně film spojený s nějakým hercem, pak je to Radoslav Brzobohatý. Brzobohatý byl mnohem větší a robustnější než jeho předobraz v reálném světě, ale se skutečným Františkem brzy našli společnou řeč. Není bez zajímavosti, že všechny postavy ve filmu se nadále vídaly i ve skutečnosti, ať už byly členové strany nebo ne. Brzobohatý se proto zeptal, jaké to je žít vedle někoho, když ví, že ho dostal do vězení. František mu měl odpovědět:,,Víš, s nenávisťou se nedá žieť.“

Mnohem veselejší je ovšem způsob obsazování filmu. Jasný je velký milovník astrologie a iracionálna, a proto požádal Helenu Růžičkovou a jakéhosi hvězdopravce, aby sestavili podle numerologie štáb tak, aby si lidsky sedl. Hvězdopravec tedy sestavil horoskop na jednotlivé dny a podle toho se vybíralo, co se bude točit. Růžičková se ale snažila horoskop záměrně zmanipulovat, aby roli sedláka hrál její kamarád Jiří Sovák. Jenže Jasný jí brzy odhalil a navíc měl od začátku jasno, že by ho měl hrát Waldemar Matuška. Helena Růžičková se tak alespoň utěšovala cenou útěchu, protože jí scénář předepisoval s Matuškou postelovou scénu. Když leželi vedle sebe, ozvalo se za kamerou:,,Heleno, ruce na peřinu! Ať je vidim!“ Až film uvidíte, schválně se na tu scénu podívejte a vzpomeňte si na tuto příhodu, scéna pak dostane úplně nový rozměr.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist