Ženy sobě (2011)

Komedie o ženách a pro ženy Bridesmaids

Bridesmaids, USA 2011; režie: Paul Feig, scénář: Annie Mumolo, Kristen Wiig, kamera: Robert Yeoman, hudba: Michael Andrews, střih: William Kerr, Mike Sale, hrají: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne, Chris O´Dowd, Melissa McCarthy

125 min, 2.35:1, 35 mm, barevný

Smolařka Annie (Kristen Wiig) je všechno, jen ne úspěšná. Pochybné milence opouští nedůstojně (většinou přes plot), v práci ji terorizují zákazníci (a ona je, takže nad ní permanentně visí hrozba vyhazovu). Jediný světlý bod v jejím životě představuje kamarádka Lillian (Maya Rudolph). Ta jí právě oznámila, že se bude vdávat, a Annie jako nejlepší kámoška pochopitelně slíbila, že jí se svatebními přípravami pomůže. Snaží se o to víc, že se svou troškou do mlýna chtějí přispět i další čtyři Lillianiny přítelkyně, mezi nimiž vyniká krásná, bohatá a chytrá Helen (Rose Byrne).

A tak Annie pomáhá a plánuje jako o život a jak už to v její tragické realitě bývá, na co sáhne, to přinejlepším selže, případně skončí zatčením, otravou jídlem, ohavnou scénou, v níž hraje hlavní roli čokoládová fontána, nebo sexem s dopravákem. Vyberte si, co z toho je nejhorší. Možná to, že Lillian dochází s (pomalu bývalou) kamarádkou trpělivost.

Komedie Ženy sobě vznikla v produkci Judda Apatowa, komediálního producenta a režiséra, který je zodpovědný za filmy jako Kopačky, Zbouchnutá nebo Komici. „Nechtěly jsme vytvořit další romantickou komedii na téma, jak se zoufalka snaží sehnat chlapa. Soustředily jsme se na situační humor a na vztahy mezi jednotlivými postavami, abychom dokázaly, že i mezi námi děvčaty se můžou odehrávat zábavné a někdy i drsné věci,“ říká Kristen Wiig, jinak také spoluautorka scénáře.

Několik filmů z produkce Judda Apatowa jsem viděl a předesílám, že to není můj šálek čaje. Zatímco film o filmu Zbouchnuté považuji za mimořádně vtipný, tak film se mi příliš nelíbil. Jeho hlavní potíží byla naprosto přestřelená stopáž a jak se můžete podívat, Ženy sobě mají na komedii předloooouuuuhých 125 minut!

Hlavním kladem filmu Ženy sobě je ovšem herecké obsazení, které je dosud suverénně nejlepší z Appatowovských komedií a hlavně velmi oceňuji neúčast Setha Rogena, na kterého mám regulérní vyrážku pokaždé, když se objeví na plátně. Dobrá zpráva je, že se tento mladík také nepodílel na scénáři, ale příliš tomu nevěřím. Úvodní neuvěřitelně trapný a vulgární monolog o felaci psal určitě on.

Autorkami scénáře jsou Kristen Wiig, která patří k nejpopulárnějším americkým komičkám současnosti a působí v legendárním humoristickém pořadu Saturday Night Live. Spoluautorkou je pak Annie Mumolo. Kristen Wiig řekla v jednom rozhovoru: „Já i Annie jsme se ke společnosti (komediální divadlo) přidaly zhruba ve stejnou dobu a najednou jsme zjistily, že píšeme spolu. Naše spolupráce byla vždy tak snadná, vše šlo hladce, možná proto, že při naší spolupráci nikdy nešlo o něčí ego a že jsme se nikdy nehádaly o to, co bude nebo nebude ve scénáři. Mezi námi je úžasný, nesmírně kreativní vztah, ve kterém respektujeme jedna druhou. Je jednou z mých nejlepších přítelkyň.“

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist