Život v jednom dni (2011)

Redakční rozloučení s živelnou karlovarskou kolonádou i sály

Life in a Day, Velká Británie 2011, režie: Kevin Macdonald a další z řad uživatelů portálu youtube.com, hudba: Harry Gregson-Williams, Matthew Herbert, střih Joe Walker

95 minut, barevný, premiéra 24.7. 2011

Film:

Nápad na film Život v jednom dni vznikl v roce 2010 v Sundance Institutu, který byl přizván k účasti na celosvětovém kinematografickém pokusu. Britský režisér Kevin Macdonald (Poslední skotský král, Na odstřel, Orel deváté legie) plánoval natočit celovečerní dokument, jenž by se odehrával během jediného dne.

Producenti snímku Ridley Scott (Vetřelec, Blade Runner, Gladiátor, Robin Hood) a Tony Scott (Top Gun, Nepřítel státu, Spy Game, Nezastavitelný) se spolu s režisérem rozhodli pro svůj originální projekt využít vzrůstající popularity YouTube. Posléze s týmem talentovaných střihačů zpracovali více než 80 000 příspěvků, které přišly ze 197 zemí, což obnášelo okolo 5000 hodin velmi osobních a emotivně působivých videoklipů. Poprvé v historii vznikl unikátní dokumentární film vytvořený z minipříběhů, jež natočili lidé z celého světa. Divák se tak může vydat  na hluboce spirituální, hodinu a půl trvající cestu po planetě Zemi, jak vypadala 24. července roku 2010.

Sir Ridley Scott – filmový vizionář a malíř stříbrného plátna

A putování je to napínavé, jímavé i veselé a za sebe musím říct, že jsem byl nadšený. Přiznám se bez mučení, že se mi ten film strašně moc líbil a bez váhání ho doporučuji každému. Nádherné momenty ze života jako první holení, zlatá svatba s naprosto neuvěřitelným manželským slibem, obrazové montáže o vstávání, přípravě jídel různých kultur jsou střídány pochopitelně i se stinnými stránkami lidského života – nemoci a zoufalství. Přesto je ale jasné, že tak to má být.

Je zřejmé, že si v recenzích přečtete o tom, že ten film je vlastně amatérský, natočený různými kamerami a ve finále je jen odrazem vůle tvůrců a není objektivní, tak na tyto trapné argumenty rovnou zapomeňte. Všechna tato tvrzení totiž neobstojí. Film je totiž zdařilý i po filmové stránce, takže se nebojte, že byste za své vstupné dostali nějaký amatérský snímek.

O Životě v jednom dni nemá smysl příliš psát, ten film zkrátka musíte vidět. V distribuci ho bude uvádět společnost Aerofilms netradičně od neděle, tedy dneška 24.7. 2011.

Na český trailer se podívejte zde.

PS: Jsem zvědavý, jak se filmu povede v kinech i na Oskarech.

Přidat komentář

TOPlist