500 dní se Summer (2009)

500 dní se Summer (2009)

(500) Days of Summer, režie: Marc Webb, scénář: Scott Neustadter, Michael H. Weber, hudba: Michael Danna, Rob Simonsen, kamera: Eric Steelberg, střih: Allan Edward Bell, hrají: Joseph Gordon-Levitt, Zooey Deschanel, Geoffrey Arend, Chloe Moretz, Mathew Gray Gubler, Clark Gregg

formát: 2.35:1 (některé scény 1.20:1 a 1.50:1), 16 a 35 mm, barevný, délka: 95 minut

Film:

Tom (Joseph Gordon-Levitt) se seznámí s krásnou a zajímavou Summer (Zooey Deschanel) a začnou spolu chodit. On se okamžitě zamiluje, ona ovšem nikoliv. On věří v pravou lásku, ona rozhodně ne. Ona se s ním rozejde a on se s tím nedokáže vyrovnat. Skončí nakonec spolu?

Pokud vás rozesměje titulek ještě před začátkem filmu, budete přesně vědět, o čem film je. Na titulku je napsáno: AUTOROVA POZNÁMKA: TENTO FILM JE FIKCE. JAKÉKOLIV SOUVISLOSTI S ŽIVÝMI NEBO MRTVÝMI OSOBAMI JSOU POUZE NÁHODNÉ…ZVLÁŠTĚ S TEBOU JENNY BECKMAN…DĚVKO.

Upřímně dcera slavného kameramana Caleba Deschanela (Umučení Krista) Zooey je zajímavá a velmi netradiční krasavice, která se již nějaký ten pátek uplatňuje v Hollywoodu. Film, který je jejím velkým hereckým sólem 500 dní se Summer má ovšem ještě mnohé další přednosti.

500 dní se Summer (2009)

Režisérem byl celovečerně debutující Marc Webb, který za 7,5 milionů dolarů vyčaroval filmařsky nesmírně zábavný snímek, který ale pro milovníky klasických romantických komedií bude možná docela šokem. Film pracuje s neustálými retrospektivami a vypráví rádoby nelineární – přesto pochopitelně lineární – o milostném vztahu. V průběhu děje se tak neustíle kombinují události ze začátku a krize konce, přičemž je možná dobré sdělit, že film začíná rozchodem.

Každý, kdo má za sebou nějaký nenaplněný milostný vztah se u tohoto filmu zřejmě královsky pobaví. Je třeba ale předeslat, že by měl holdovat černějšímu druhu humoru. Mě osobně neuvěřitelně pobavila montáž, kdy hlavní hrdina popisuje svou lásku, jak je úžasná a skvělá a plynulým střihem se dostaneme na konec, kde jmenuje všechno, co ho na ní neskutečně se*e. Další skvělou obrazovou vychytávkou je práce s rozděleným obrazem. Zatímco v levé části sledujeme očekávání hlavního hrdiny, pak v druhé vidíme stejný děj, ale tentokrát ve skutečnosti.

500 dní se Summer (2009)

Film pak nabízí dva skvělé komediální vrcholy. Prvním z nich je veselé muzikálové číslo, které následuje po prvním milování a druhý je neuvěřitelně bizarní scéna, kdy má Tom rozhovor se šéfem v práci.

500 dní se Summer má ovšem další výhodu a tou je velmi sympatické obsazení, které společně opravdu funguje a v momentu kdy ne, tak prostě proto, že je to dáno ve scénáři. Joseph Gordon-Levitt je velmi přesvědčivý, ale film si stejně pro sebe ukradla Zooey Deschanel.

500 dní se Summer není typická legrace se srandovními týpky a bizarními situacemi a připomíná spíš neotřelý nezávislý film o vztahu s humornými vložkami. Pokud to tak máte rádi, je to film přesně pro vás.

Přidat komentář

TOPlist