Juno (2007)

Jason Reitman - Juno

Režie: Jason Reitman, scénář: Diablo Cody, hudba: Matt Messina, kamera: Eric Steelberg, střih: Dana E. Glauberman, hrají: Ellen Page, Michael Cera, Jennifer Garner, Jason Bateman, Alisson Janney, J. K. Simmons

96 minut, 35 mm, 1.85:1, barevný

Oskar za scénář, nominace na Oskara – nejlepší režie, nejlepší film, nejleší herečka v hlavní roli (Ellen Page)

Mírně pošahaná sedmnáctiletá puberťačka (ale upřímně, kdo z nás nebyl v sedmnácti tak trochu pošahaný?) Juno (Ellen Page) si nedávala pozor se svým přítelem Pauliem (Michael Cera) a přišla s ním do jiného stavu. V této situaci se i jinak vyrovnaní rodiče začínají chovat iracionálně, a to nemluvím ani o tom, co se děje v hlavách najednou předčasně vyspělých dětí. Juno přemýšlí o potratu, ale tuto možnost rychle zavrhne. Jako dobrou možností se jí zdá nabídnout svého prvorozeného potomka k adopci nějakému sympatickému páru.

Tím se ukáže na první pohled ideální manželská dvojka Mark (Jason Bateman) s Vanessou (Jennifer Garner), kteří po dítěti opravdu touží. Po prvních setkáních je jasné, že si Juno nemohla vybrat lépe, jenže nic nebude tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.

Film Juno mi z nějakého záhadného důvodu v době svého uvedení v kinech utekl, zřejmě i proto, že jsem v době premiéry odjížděl do Německa. A byla by to velká škoda, protože film je nevšedním dramatem plným člověčiny, cynického humoru a velkých emocí.

Jason Reitman

Se skromným rozpočtem, ale za to s obrovskou invencí, Jason Reitman koketuje i s animovaným filmem, který se stal skutečnou událostí roku. Nominace na Oskara za nejlepší režii byla bezpochyby zasloužená. A přitom snímek připravoval původně Brad Silberling (Město andělů, Řada nešťastných příhod), který se ale s producenty rozešel kvůli neshodám  v kreativním procesu. Reitmanovi se látka okamžitě zalíbila a do filmu vymyslel scénu, která by byla poctou jedné z raných komedií svého otce Ivana (Krotitelé duchů). Poté se mu to ale rozleželo v hlavě a původně vymyšlenou scénu s přesnými citacemi filmu Animal House natočil úplně jinak.

Možná je dobré také zmínit, že byl film natočený v průběhu 31 dní, takže všechny záběry změn ročního období vznikly kompletně v počítači.

Filmu hodně pomohli typově skvěle vybraní herci, zvláště na první pohled dokonalý pár Jason Bateman (Šéfové na zabití, Lítám v tom) a Jennifer Garner vyvolává dojem, že tyhle postavy přece všichni dobře známe. Největší hvězdou snímku byla právě posledně jmenovaná, na které byla postavená i americká propagační kampaň. Jennifer Garner se pro natáčení vzdala svého obvyklého honoráře se šesti nulami a spokojila se s procenty ze zisku. Nakonec z toho byl dosud její nejvyšší honorář, který obdržela, když se film stal komerčním megahitem. S manželem Benem Affleckem (Dobrý Will Hunting, Na odstřel, Město, Riziko) od té doby stihla přivést na svět hned několik dětí a zřejmě se již brzy vrátí na plátno. I to může být výhoda hraní v nezávislém filmu. Mimochodem byla to právě Garner, která si Batemana vybrala jako svého hereckého partnera do filmu.

Největší hvězdou filmu je ovšem Juno, tedy herečka Ellen Page. Drobná sympatická kráska, která se do branže dostala nekompromisní rolí v děsivém thrilleru Hard Candy, kde si vzala do parády pedofila, kterému připravila děsivou noční můru. Pokud jste zmiňovaný film ještě neviděli, upozorňuji, že se jedná o podívanou jen pro silné nátury a ačkoliv nejsem žádná měkota, musel jsem sledování několikrát přerušit. Od té doby se objevila ještě ve filmech X-Men: Poslední vzdor nebo Počátek. Ellen si také evidentně sedla se scenáristkou Diablo Cody, která tímto filmem vyletěla na pomyslné scenáristické nebe.

Není žádným tajemstvím, že je Diablo Cody poněkud divočejší povahy. Jeden čas se živila jako striptérka a její životní příběh připomíná houpačku. Jednou řekla:,,Bylo mi řečeno, že jsem nekompetentní, sociálně retardovaná, nepřizpůsobivá. Vím, že nejsem schopná fungovat v realitě. Los Angeles je pro mě zkrátka dobrý místo.“ Pokud jste tuto osobu někdy viděli, nelze si nevšimnout ohromného tetování přes její ruku ani poněkud výstředního blyštivého bizarního šatníku. Jenomže to všechno musí jít stranou, když vezmeme v potaz brilantní scénář, který pro Juno napsala. Fantastické slovní přestřelky, drobné detaily připomínající nevkus puberťáků (telefon ve tvaru hamburgera) a jasná autopsie:,,Chtěla bych, aby moje dítě vychovával někdo cool, jako třeba grafik.“ Její ex-manžel byl grafik.

Pro řadu nezávislých filmů je velkou předností její hudební složka a soundtrack k Junu není výjimkou. Sám si ho rád pouštím a rozhodně ho doporučuji jako kulisu. Mě se u něj třeba v bytě fantasticky bílilo:-) Ve filmu zazní povětšinou písně od Kimya Dawson, ale dočkáme se i řady retro písní ze šedesátých a dokonce i čtyřicátých let.

Nezávislí pod značkou Fox Searchlight

Film Juno byl natočený s rozpočtem 7,5 milionů dolarů u společnosti Fox Searchlight a stal se absolutním megahitem. Jen v amerických kinech vydělal 143,5 milionů dolarů, celosvětově pak 231,5 milionů dolarů a na amerických nosičích dalších 58,1 milionů dolarů. Juno je zatraceně dobrý film a rozhodně ho doporučujeme ke shlédnutí. Film se nejvíce líbí ženám ve věku 18-29 let.

Na trailer se podívejte zde.

PS: Varuji před českým dabingem, ve kterém namlouvá Ellen Page Lucie Vondráčková!

Přidat komentář

TOPlist