Kapitán Amerika: První Avenger (2011)

Kapitán Amerika (2011)

Captain America: First Avenger, USA 2011, režie: Joe Johnston, scénář: Christopher Markus, Stephen McFeely, kamera: Shelly Johnson, hudba: Alan Silvestri, střih: Robert Dalva, Jeffrey Ford, hrají: Chris Evans, Tommy Lee Jones, Hugo Weaving, Hayley Atwell, Stanley Tucci

125 min, barevný, 2.35:1, 35 mm a HDTV

Film:

Steve Rogers (Chris Evans) je idealistický mladík, který touží vstoupit do armády, aby mohl Americe pomoci zdolat nacisty. Jenže nemá sebemenší šanci, protože je malý a neduživý a jediným jeho předpokladem je zarputilost, s jakou se nechává opakovaně vyhazovat od odvodových komisí. Náhodou si ho všimne Dr. Erskin (Stanley Tucci), který se rozhodne mu dát šanci a zfalšuje informace o jeho zdravotním stavu.

Má k tomu dobrý důvod. Erskin je totiž původem Němec a v současnosti pracuje pro americkou vládu na super tajném výzkumném programu, jehož výstupem je supervoják. Pro fanoušky Marvelu upozorňuji, že jeho týmovým kolegou je otec Tonyho Starka.

Premiéra se vydaří a ze Stevea se díky vědeckému týmu vedeném Dr. Erskinem stane dokonalá lidská bytost. Na boj s nacisty přesto nedojde, protože se zjeví mnohem nebezpečnější nepřítel. Tajná organizace HYDRA, vedená všehoschopným Johannem Schmidtem (Hugo Weaving), která se nezastaví před ničím. Souboj dobra se zlem může začít.

Kapitán Amerika (2011)

Kapitán Amerika se objevil na obálce jednoho z prvních komiksů společnosti Marvel v pozici, kdy pěstí knokautoval Adolfa Hitlera. Bylo to v roce 1941, krátce před vstupem Spojených států do války a Kapitán Amerika měl alespoň virtuálně udržovat bojovou připravenost svých krajanů na vysoké úrovni. Hrdina s typickým štítem se postupně stal fenoménem, o čemž svědčí 210 miliónů prodaných komiksů.

Tvůrci charakterizují film jako historické sci-fi, jako alternativní pohled na Druhou světovou válku. „Použili jsme reálné historické události a jen je prohnali sítem marvelovské fantazie. Čtyřicátá léta jsou z filmařského hlediska báječné období plné působivých dopravních prostředků, módy a architektury. A když k nim ještě přidáte marvelovské vynálezy… Takový film máte šanci natočit jednou za život,“ rozplývá se režisér Joe Johnston (Vlkodlak). I to je důvod, proč se Kapitán Amerika dostal na plátno jako jeden z posledních Avengerů. Je mi jasné, jaký vnitřní boj museli mít producenti, než objevili způsob, jak ho převést na plátno.

Kapitán Amerika (2011)

Odvahu jim zjevně dodal Quentin Tarantino, jehož Hanebný pancharti jsou v podobně nesmyslném paralelním vesmíru druhé války jako Kapitán Amerika. Na rozdíl od Tarantina je ovšem marvelovský komiks zábavou, která si na nic nehraje. Cílem je totiž natočit takový film, kdy divákovi nezaskočí pop corn v krku a za vzor si Joe Johnston vzal v řadě momentů dílo svého mentora Stevena Spielberga Dobyvatelé ztracené archy. A je dobře, že tak učinil s grácií. Marvel si Johnstona vybral kvůli jeho předchozím dobovým snímkům The Rocketeer a October Sky, které ovšem mezi Řípem a Uherským Brodem vidělo asi tolik lidí jako yettiho.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist