Zrestaurovaný Taxikář jde do české kinodistribuce

Společnost Aerofilm se rozhodla splatit velký dluh velkému množství českých diváků, kteří dosud neměli možnost vidět zrestaurovaného Taxikáře Martina Scorseseho v domácích kinech.

Realfilm psal na film recenzi již v rubrice Retro a legendy a zmiňovali jsme se i o restaurování filmu, které proběhlo pro MFF v Berlíně.

„Jsme moc rádi, že můžeme takový snímek, jako je Taxikář, zprostředkovat divákům v té nejvyšší možné kvalitě. Věříme, že navážeme na úspěch předchozích zrestaurovaných perel světové kinematografie a tato kultovní klasika přitáhne znovu do kin tisíce diváků,“ říká Ivo Andrle ze společnosti Aerofilms.

Technologie digitalizace

Nápad remasterovat Taxikáře do rozlišení 4K (4096 x 2160 pixelů) vznikl během přípravy vydání Blu-ray disku. Scan proběhl do rozlišení 4K z původního negativu, který prý byl v relativně dobrém stavu, s obvyklým počtem nečistot a škrábanců. Obava, že digitálně restaurovaný Taxikář bude obrazově jiný než původní film, se nevyplnila. Oproti vydání na VHS a DVD ale o úplně jiný film jde. Starý přepis, který byl realizován asi před deseti lety, byl prováděn bez profesionální supervize, nových technologií a technologických postupů a výsledek tomu odpovídá.

Základem pro barevné korekce byla schválená původní kopie a snaha maximálně se přiblížit originální 35mm kopii. Supervizi nad korekcemi měl sám kameraman Michael Chapman a film po prvním restauračním procesu viděl i režisér Martin Scorsese, který pak předával své poznámky a komentáře.

„Ve vybraných kinech tak mají diváci možnost v rozlišení 4K vidět jeden z technologicky nejlépe zpracovaných remasterů. Většina digitálních kin v ČR má projektory v rozlišení 2K, takže pokud chce divák maximální možný zážitek, je třeba se v okolí porozhlédnout po kině s 4K technologií. Samozřejmě ale i 2K projekce nabízí divákům vynikající kvalitu obrazu. Podobným procesem a podobnou technologií byl remasterován nejvýznamější film československé historie Marketa Lazarová,“ říká Petr Vítek z občanského sdružení Pro-Digi, které se digitalizací kin a vším, co s ní souvisí, dlouhodobě zabývá.

Z participujících kin mohou 4K rozlišení nabídnout kina Aero, Světozor a Bio Oko v Praze, kino Centrál v Hradci Králové, kino 99 v Kolíně a Panorama v Boskovicích.

Více najdete na www.aerofilms.cz/taxikar

Přidat komentář

TOPlist