Zrození Planety opic (2011)

Zrození Planety opic (2011)

Rise of the Planet of the Apes, USA 2011, režie: Rupert Wyatt, scénář: Rick Jaffa, Amanda Silver, kamera: Andrew Lesnie, hudba: Patrick Doyle, střih: Mark Goldblatt, Conrad Buff IV, hrají: James Franco, Freida Pinto, John Lithgow, Tom Felton, Brian Cox

formát: 2.35:1, 35mm, barevný, délka: 105 minut

Film:

Will Rodman (James Franco127 hodin, Princ a pruďas) pracuje na vývoji léku proti Alzheimerově chorobě. Touto zhoubnou nemocí trpí také jeho otec (John Lithgow). Rodman testuje svůj lék na primátech, ale kvůli nežádoucím vedlejším účinkům je jeho projekt zrušen. Zlomený vědec si domů odnese šimpanzí mládě, jehož rodiče zemřeli ve výzkumném středisku. Will brzy zjistí, že malý šimpanz Caesar disponuje vysokou inteligencí. Je to důsledek testování léku proti Alzheimerově chorobě na jeho rodičích.

Zrození Planety opic (2011)

První polovina filmu má pomalý rozjezd a příběh se točí především kolem dospívání roztomilého Caesara. Ve filmu je skvěle vykreslena gradace Caesarova fyzického a mentálního vývoje. Od malé roztomilé opičky, která si jen skotačila po půdě a plná horlivého očekávání se toužila dostat ven mezi děti na ulicích až po dospělého a silného samce, který začal nenávidět Willovo zacházení jako se zvířetem a dal přednost roli vůdce v opičím odboji. Už v prvních minutách filmu, během lovu šimpanzů, máte možnost zaregistrovat výtečnou kameru Andrew Lesnieho (trilogie Pán Prstenů), jeho dlouhé a přehledné záběry dodávají filmu kouzlo. Za zmínku stojí také střih a hudba Patricka Doyla (Thor). Nejsem fanoušek 3D filmů, ale paradoxně zrovna Zrození planety opic by mohlo 3D slušet.

Abych jen nechválil, najde se pár věcí, které film trochu shazují. Především romance mezi Francem a herečkou Freidou Pinto (Poznáš muže svých snů), která je klišovitá a nadbytečná a, občasné nelogičnosti ve scénáři.

Zrození Planety opic (2011)

Nebudu lhát, když jsem poprvé viděl temný až hororově laděný trailer na chystaný film Ruperta Wyatta Zrození planety opic, mé očekávání nebylo vůbec vysoké. Neoslovila mě zápletka a moc jsem nevěřil, že by s letními blockbustery jako Harry Potter, Transformers nebo Kapitán Amerika mohla soupeřit báchorka o zničení civilizace pár nadprůměrně inteligentními opicemi. Od filmu nikdo moc nečekal, Zrození planety opic mohlo jen překvapit, a to se vskutku povedlo.

Jedná se totiž o plnohodnotný inteligentní letní blockbuster, který staví především na revolučních schopnostech trikové společnosti Weta Digital (Avatar), kteří vnukli Caesarovi a ostatním primátům život a Andy Serkis (King Kong, Glum v Pánu Prstenů), herec známý především ve spojení s trikovou technologií „motion capture“ vnukl Caesarovi osobnost a emoce. Nutno podotknout, že tento film není vůbec o zničení naší civilizace primáty, Wyatt na to jde mnohem chytřeji. Zápletka připomíná spíš klasický příběh o Frankensteinovi a závěrečný konflikt je spíš aktem vzpoury než války.

Zrození planety opic na Schaffnerovu klasiku ze 60. let ani na jiný díl filmové série přímo nenavazuje, funguje jako alternativní prequel. Wyatt film zakončuje poměrně roztomilým koncem, ale divákovi je jasné, že příběh není zdaleka ukončen a tvůrci si tak otevřeli zadní vrátka pro případný restart celé série, což ještě potvrzuje po titulková scéna na letišti. Osud filmové série Planety opic tak mají v rukou především diváci. Právě tržby rozhodnou, zdali se dalších filmů o primátech dočkáme nebo ne.

David Hecht

pokračovat ve druhé části: Oslavná recenze Daniela Adama

Pages: 1 2

2 Diskuse

  1. Ondra Slanina napsal:

    Tak pod recenze obou kolegů se nelze nepodepsat. Mě tedy osobně nevadila ani delší expozice filmu a velmi jsem ocenil rafinovanost a promyšlenost ,,opičích“ scén. Film velmi úspěšně kamufluje na letní film skromnější rozpočet a myslím si, že se již velmi brzy dočkáme volného pokračování. James Franco byl ve filmu výborný, stejně jako John Lithgow a Freida Pinto maskovala svým exotickým vzhledem svůj boj s angličtinou. Zatímco jedni od filmu nic nečekali, já jsem se moc těšil a za své vstupné jsem dostal přesně to, co jsem chtěl. Velmi vydařené.

  2. Petr napsal:

    Děkuji za doporučení film mne velmi přijemně naladil a těšim se na pokračovaní .Vzhledem k tomu že kdysi jsem viděl Planetu opic, ktera v te době byla zajimavá podívana ale velmi jednoducha navrat kosmicke lode z letite vesmirne expedice na zem a po přistani rozčarovani lide v zoologicke a zemi vladnou opice konec kdy z moře vyčniva ruka sochy svobody ,astronauti do te doby neveřili kde přistaly ale nemá smysl srovnavat nesrovnatelne.Nic jsem o filmu neočekaval a rad se podivam znovu. Ještě jednou doporučuji film viděli i moji kluci a take spokojenost.

Přidat komentář

TOPlist