30 dní dlouhá noc (2007)

30 dní dlouhá noc (2007)

USA/Nový Zéland 2007, 30 Days of Night, režie: David Slade, scénář: Steve Niles, Stuart Beattie a Brian Nelson podle comicsu Stevea Nilse a Bena Taplesmitha, hudba: Brian Reitzell, kamera: Jo Willems, střih: Art Jones, hrají: Josh Hartnett, Melissa George, Danny Huston, Ben Foster, Mark Boone Junior

113 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Eben Oleson  (Josh Hartnett) je šerifem v městečku Barrow na Aljašce, kde trvá 30 dní polární noc. Jeho žena (Melissa George), která s ním má zrovna manželské problémy nestihne odjet a zůstane tak se skupinou několika desítek lidí v temném Barrow. Po setmění začíná samozřejmě prohibice, kterou chce porušit tajemný cizinec (Ben Foster). Eben ho zatkne za rušení pořádku a zavře do cely. Jenže na město mají políčeno upíři v čele s odporným Marlowem (Danny Huston), kteří si z jeho obyvatel chtějí udělat chutný nášup.

30 dní dlouhá noc (2007)

Adaptace kultovního comicsu se ujal zajímavý tvůrce reklam a klipů (např. System of a Down) David Slade, který diváky zaujal nízkorozpočtovým chladnokrevným thrillerem V pasti (Hard Candy) o kruté pomstě na pedofilním fotografovi. Možná je dobré uvést, že nejprve byl ovšem námět na film a až pak námět na comics. Steve Niles nejprve vymyslel zajímavý koncept, který osobně považuji za brilantní a obcházel s ním jednotlivá hollywoodská studia. To však nepřineslo své ovoce, proto se rozhodl svůj originální námět vydat jako comics. Po jeho úspěchu se rozjela příprava filmové adaptace, na které se mimochodem podílel i jeden z producentů, kteří látku napoprvé odmítli. I v tom mě filmařina nikdy nepřestane fascinovat.

30 dní dlouhá noc je natočena brilantním způsobem v tom nejlepším slova smyslu odkazu na staré Carpenterovky. Není zde místo na psychologii postav, ale atmosféra je hustá, že by se dala krájet a upíři zde nejsou podáni jako perverzní bisexuálové, ale jako smečka hladových monster. V žánru upírských filmů je snímek jedním z nejzajímavějších titulů posledních let. Původně měl snímek režírovat kultovní horrorový veterán Sam Raimi (Stáhni mě do pekla, trilogie Evil Dead), ale po určité době se nakonec rozhodl film jen produkovat, právě ve prospěch Davida Sladea. Raimi svým jménem filmu zajistil velmi solidní 32 milionový rozpočet a 70 natáčecích dní. V rámci žánru tak režisér dostal skutečně nebývalý rozlet, protože takto krvavé horrory vznikají obvykle velmi rychle a tudíž i velmi levně.

30 dní dlouhá noc (2007)

Celý projekt se připravoval od roku 2002 a první solidní verze scénáře se objevila až v roce 2004. Inu, v Hollywoodu se skutečně nespěchá. Slade nakonec posadil ke stolu tři autory scénáře, kteří film psali a z jejich prací sestavil vlastní verzi, kterou chtěl točit.

Jak název napovídá, většina filmu se odehrává v noci, ale snímek byl pochopitelně natáčen skoro celý ve dne a poté upravován v postprodukci. Za kamerou stál velmi zajímavý belgický kameraman Jo Willems (Všemocný), který se přes průpravu ve videoklipech (Prince, Will Smith) a reklamy propracoval v ceněného profesionála, který dodnes nedá dopustit na tradiční 35 mm materiál. S režisérem Davidem Sladem natáčí pravidelně, ale sérii Stmívání si naštěstí nechal ujít.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    http://magazin.realfilm.cz/2011/09/soutez-s-filmem-drive/ Připomínáme, že film můžete vyhrát v naší soutěži s filmem Drive!:-)

Přidat komentář

TOPlist