3D dokument Wernera Herzoga bude i v české distribuci!

3D dokument Wernera Herzoga bude i v české distribuci!

Když za Frederickem Mitterandem přišel Werner Herzog a nabídl mu své služby za 1 euro, které řádně zdaní, když mu umožní natáčet s miniaturním štábem v jeskyni, kde jsou nejstarší lidské malby na světě, byl francouzský ministr kultury evidentně v šoku. Povolení vydal a na svět se mohl dostat letos komerčně nejúspěšnější dokument, který brzy vstoupí i do české distribuce.

Musím uznat, že poslední dny zažíváme na Realfilmu opravdu vzrušující chvíle. Finišují přípravy na vydání knihy Slavná světová filmová klasika, kde je jako druhý film uvedený legendární snímek Wernera Herzoga Aguirre, hněv boží. Díky distribuční společnosti Artcam a MFF Ostrava Kamera Oko, jsme pak dostali jedinečnou možnost natočit rozhovor s kameramanem posledního opusu Wernera Herzoga Jeskyně zapomenutých snů 3D Peterem Zeitlingerem, který vstoupí 27. října do našich kin!

3D dokument Wernera Herzoga bude i v české distribuci!

Ve snu by mě nenapadlo, že si budu moci popovídat s žákem takových kameramanských bardů jako Vittorio Storaro (Oskary za Apocalypse Now, Poslední císař, Rudí), Sven Nykvist (Oskary za Fanny a Alexander a Šepoty a výkřiky, které mám také v Klasice), David Watkin (Oskar za Vzpomínky na Afriku) nebo John Bailey (Silverado, Lepší už to nebude) a že se společně zasmějeme nad věcmi, které při nejlepší vůli publikovat na seriózním Realfilmu jednoduše nelze. O natáčení rozhovoru si přečtěte aktualitu zde.

Následující text přebíráme částečně z tiskové zprávy, ale některé informace bych rád mírně upřesnil. Když v roce 1994 vstoupil francouzský archelog Chauvet a jeho tým do neznámého jeskynního systému v malebném údolí řeky Ardeche, netušil, že právě učinil fascinující objev, kterým se navždy zapíše do dějin. V jeskyni, která dodnes nese jeho jméno, totiž narazil na dosud nevídanou kolekci jeskynních maleb, jež jsou jednou tak staré než jakékoliv předchozí objevy.

3D dokument Wernera Herzoga bude i v české distribuci!

Desítky tisíc let hermeticky uzavřená jeskyně vydala kromě maleb i mnoho dalších stop po životě člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a žijící legenda režisér Werner Herzog byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet.

Vznikl tak film, který nás díky zvolené 3D technologii dokonale provede místem, jež nám příroda a naši předci uchovali ve stavu, v jakém byl opuštěn před 20 000 lety. Film, jehož produkci financovala americká společnost History Films, v sobě spojuje kvality špičkového přírodovědného dokumentu a autorské eseje, která se zabývá hlubšími souvislostmi našeho vztahu k přírodě, lidskému umu a umění obecně. Film byl mimořádně úspěšně uveden v americké distribuci (jedná se o nejúspěšnější dokument letošního roku, který komerčně hravě strčí do kapsy i mnohem prvoplánovější Život v jednom dni) a evropskou premiéru si odbyl na festivalu v Berlíně. Nebojte se, ale že se jedná o nějaký suchopár. Na to je Werner Herzog příliš velký mistr a jeho úvahy jsou korunovány i brilantní esejí studií samotných vědců zkoumajících historická umělecká díla, což mě jako vystudovaného historika umění mimořádně potěšilo.

3D dokument Wernera Herzoga bude i v české distribuci!

Film budete moci vidět v předpremiéře 22. října v kině Lucerna v rámci Das Film Fest a na běžnou distribuci si počkáte do 27. října. V předvečer premiéry pak přineseme recenzi, kterou doplníme i o technické informace k filmu.

Na český trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist