Drive (2011)

Drive (2011)

USA 2011, režie: Nicholas Winding Refn, scénář: Hossein Amini podle knihy Jamese Sallise, hudba: Cliff Martinez, kamera: Newton Thomas Sigel, střih: Matt Newman, hrají: Ryan Gosling, Carey Muligan, Albert Brooks, Bryan Cranston, Oscar Isaac, Christina Hendricks, Ron Perlman

100 minut, 2.35:1, HDCAM, barevný

MFF v Cannes – Nejlepší režie, nominace na Zlatou palmu

Film:

Ryan Gosling (Svatý boj, info o Blue Valentine, Loganův útěk, The Ides of March) hraje řidiče, který přes den pracuje jako filmový kaskadér a po nocích se nechává  najímát jako řidič na nejrůznější přepadení a loupeže. Goslingova postava má striktní pravidla, která musí zločinci dodržovat, a ti na oplátku dostanou jezdce, který za volantem dokáže cokoliv.

Drive (2011)

Vše vychází do chvíle, než náhodou narazí na pohlednou sousedku Irene – citlivě zahranou Carey Mulligan ((Wall Street 2), kterou si velmi oblíbí i s jejím synem Beniciem. Aby to nebylo tak jednoduché, manžel Irene Standard (Oscar Isaac – Sucker Punch, Agora) se vrací z kriminálu zpět domů, jenže z vězení si nese kromě hrozných vzpomínek a otřeseného svědomí také dluhy za ochranu. Gangsteři si o své peníze dost viditelně říkají a nutí ho spáchat další zločin, kterým by dluh vyrovnal. Řidič se do loupeže také zapojí, ale akce se ošklivě zvrtne a celá situace kolem Goslingovy postavy se začne nepříjemně komplikovat.

Režisér Nicholas  Winding Refn za snímek Drive obdržel cenu za nejlepší režii na festivalu v Cannes. Jeho poslední film je ryzí autorskou filmařinou a pro milovníky dobrých filmů se jedná o skutečný zážitek. Refn má můj nesmírný obdiv za povedené propojení akčního thrilleru s artovým filmem. Pro Refnův film není charakteristický chytrý příběh nebo šokující twist na závěr filmu, nýbrž jedinečná atmosféra, kterou celý film pečlivě buduje.

Drive (2011)

Z trestuhodně otevřených trailerů lze vyčíst podstatnou část zápletky a najdou se tací, kteří od Drive budou očekávat kopii Kurýra s nabušeným Jasonem Stathamem (PostradatelníČistá prácePodfu(c)k). Ovšem tím nejnovější film s Ryanem Goslingem a Carey Mulligan ani zdaleka není.

Zásadní rozdíl mezi postavou Kurýra Jasona Stathama a Řidičem Ryana Goslinga je v tom, že Řidič nejdřív přemýšlí a teprve potom jedná. Mnohem více připomíná drsné legendy Clinta EastwoodaLeoneho westernů. Herecký ansámbl je solidní, Gosling opět dokazuje, že umí zahrát hlavní postavu na jedničku a křehká Carey Mulligan je taky výborná.

Drive (2011)

Samotná kapitola jsou vedlejší postavy, především mafiánské duo Albert Brooks (TaxikářMatka) a Ron Perlman (Hellboy 1, 2, Hon na čarodějniceJméno růže), který si roli židovského gangstera viditelně užívá. POZOR SPOILER! Mírně melancholický závěr může připomenout třeba film V Bruggách, především vztahem mezi Berniem (Albert Brooks) a Shannonem (Bryan Cranston), který zde hraje mírně přihlouplého, ale věrného přítele hlavní postavy filmu. KONEC SPOILERU

Refn se vyžívá ve významových pauzách mezi zvuky, ale zatím si je dle mého názoru neosvojil tolik jako Sofia Coppola, a to je důvod, proč se některé scény mezi Řidičem a Irene můžou zdát lehce otravné. O kameru se postaral Newton Thomas Sigel (Prvotní strachValkýraX-Men 1, 2) a nutno podotknout, že dodává automobilovým honičkám dynamiku i přes fakt, že bude divák většinou sedět na sedadle vedle Goslinga. Akční scény jsou natočené parádně, osobně mě překvapily mírou násilí a fanoušci gore efektů si také přijdou na své.

Drive (2011)

Co říct závěrem? Nicholas Winding Refn natočil zatraceně dobrý film s přímočarým dějem a pro mě naprosto jedinečnou atmosférou, které výrazně pomohl i soundtrack od Cliffa Martineze (Solaris, Obhájce). Za Realfilm mohu film vřele doporučit ke shlédnutí.

Na trailer se podívejte zde.

Související články:

Soutěž s filmem Drive

Jak se točil film Drive

Přidat komentář

TOPlist