Grizzly Man (2005)

Grizzly Man (2005)

USA 2005, režie a scénář: Werner Herzog, kamera: Peter Zeitlinger, hudba: Richard Thompson, střih: Joe Bini, účinkují: Werner Herzog, Timothy Treadwell, Carol Dexter, Val Drexter, Sam Egli, Franc G. Fallico

103 minut, 1.85:1, HDTV, Super 16, filmové kopie 35 mm, barevný

Cech amerických režisérů – nejlepší režie dokumentárního filmu, nominace na Independent Spirit Award – nejlepší dokument, Národní společnost amerických filmových kritiků – nejlepší dokument a další

Měli jste někdy už něčeho opravdu dost? Máte také někdy pocit, že se vám v životě všechno nepovedlo? Nemohli jste si najít vysněnou práci? Zapletli jste se s nesprávnými lidmi? Chtěli jste být slavní a neváhali jste se kvůli tomu často pěkně ztrapnit? Pokud jste alespoň na jednu otázku odpověděli ano, je dost možné, že vám film Grizzly Man otevře oči.

Grizzly Man (2005)

Na počátku všeho bylo několik stovek hodin materiálu blonďatého surfaře Timothyho Treadwella, který se jednoho dne po zralé úvaze rozhodl, že odjede na Aljašku zachraňovat medvědy, které ohrožují pytláci a všelijaká jiná škodná. Díky tomu, že se stal národní celebritou a na jeho poslední návštěvě Aljašky ho roztrhal jeden z medvědů, které chtěl ochraňovat, se stal jeho bizarní příběh ceněným artiklem.

Společnost Discovery se rozhodla, že by měl tento příběh zpracovat někdo, kdo má zkušenosti s vyšinutými jedinci a nebojí se divočiny. Volba padla na legendárního Wernera Herzoga (Špatnej polda, Temný úsvit, Nosferatu, Aguirre, hněv Boží, Fitzcarraldo), který nejen zpracoval natočený materiál, ale vydal se i se svým kameramanem Peterem Zeitlingerem pátrat po odpovědi na otázku, která napadne každého:,,Byl Treadwell magor?“

Grizzly Man (2005)

Záběry nespoutané Aljašky doslova berou dech a nevím jak vy, ale já si rozhodně podobnou divočinu užiji víc v domácím kině, než ve skutečnosti. Hlas Wernera Herzoga, jehož angličtina s netypickým německým akcentem dodává komentáři nádech mystična hned na počátku filmu vyloží karty na stůl. Víme, že na podzim roku 2003 Timothyho zabil medvěd. Je to konstatování, které nás tedy na konci nemůže překvapit, a přesto budete mít ke konci filmu pocit, že to tak vůbec nemuselo být.

Minulou sobotu jsme s Igorem Hellebrandtem seděli v restauraci s kameramanem snímku Grizzly Man Peterem Zeitlingerem a točili rozhovor. Shodou okolností jsem si koupil před pár dny originální DVD s tímto filmem a pan Zeitlinger mi ho podepsal i s věnováním. Přitom jsme si o filmu chvíli povídali. Dozvěděl jsem se, že v Kalifornii existuje velmi zvláštní komunita lidí, kteří se snaží dostat k filmu. V dokumentu to ostatně padne, protože Timothy Treadwell chtěl být filmovým hercem a skončil údajně jako druhý na roli v legendárním seriálu Cheers, kterou nakonec získal Woody Harrelson (Temný obrazTahle země není pro starýZombieland)! Pan Zeitlinger nám vyprávěl o pošucích, kteří odjíždí natáčet extrémní dokumenty a filmy ve snaze strhnout na sebe trochu té mediální pozornosti. Herzog ve filmu na tuto otázku záměrně neodpovídá, ale dá divákovi dost vodítek, aby se sám rozhodl, co mu vyzní pravděpodobněji, zda se Treadwell skutečně cítil být medvědem a nebo se snažil stát mediální celebritou.

Grizzly Man (2005)

Ostatně k této otázce se postupně vyjádří všichni aktéři dokumentu. Grizzly Man je strhující a velmi znepokojující film, který uteče při své celovečerní stopáži jako voda a na jeho konci budete možná vědět o tomto světě o mnoho víc. Mě na filmu nejvíc fascinuje skutečnost, že Treadwell věděl zatraceně dobře, který medvěd ho příliš v lásce nemá, takže v rozuzlení se nakonec dozvíme i kdo je vrah. Na závěr si pak budete moci dokonce sami odpovědět, kdo je obětí. Pro mě je to na jeden celovečerní dokument velmi slušné skóre. Mimochodem film se stal komerčním trhákem. Realfilm snímek vřele doporučuje ke shlédnutí.

PS: Chtěl bych diváky upozornit, že i přes depresivní téma je film hluboce lidský a není žádnou lacinou senzací.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist