Karamazovi (2008)

Karamazovi (2008)

ČR/Polsko 2008, Karamazovi/Bracia Karamazovi, režie a scénář: Petr Zelenka, kamera: Alexandr Surkala, střih: Vladimír Barák, hudba: Jan A. P. Kaczmarek, hrají: Ivan Trojan, David Novotný, Igor Chmela, Martin Myšička, Radek Holub, Lenka Krobotová, Michaela Badinková, Andrzej Mastalercz, Roman Luknár, Jan Kolařík

110 minut, 35 mm, 2.35:1, barevný

Český lev za nejlepší film a režii, Zvláštní uznání na MFF Karlovy Vary, Cena FIPRESCI na MFF Karlovy Vary

Film:

Film Karamazovi, jak název napovídá, není poprvé Zelenkovým autorským počinem, protože se jedná o ojedinělou kombinaci románu Bratři Karamazovi F. M. Dostojevského, jeho divadelní adaptace hrané v Dejvickém divadle a zcela nový příběh odehrávající se na zbrusu novém alternativním divadelním festivalu konaném v polské továrně. Je to tak již druhé zdařilé volné zpracování Dostojevského po filmu Návrat idiota, které si svou kvalitou zasluhuje diváckou pozornost.

Karamazovi (2008)

Nerad bych se rozepisoval o ději filmu, protože nechci připravovat potenciální diváky o dramatické vrcholy a překvapení, které jsou velice chytře a povětšinou i velice logicky a hladce naroubovány do dramatické posloupnosti filmu. Co ale nechci opomenout, je na český film nesmírně kvalitní technické zpracování, velmi dobře zvládnutá filmová řeč a především hudba od polského nadnárodního skladatele Jana Kaczmareka (za všechno Oskar za Hledání Země Nezemě nebo hudba k filmu Úplné zatmění). Jest-li by však Karamazovi měli mít nějaký přídomek, pak zejména ,,herecký film“. Domácí herci z Dejvického divadla a ,,hosté“ zvládají vypjaté momenty s absolutní profesionalitou a je radost se na ně dívat. Rozhodně však stojí za zmínku i herecké výkony polských hráčů.

Karamazovi (2008)

K českým filmům mám ambivalentní vztah. Jako aktivní filmový tvůrce mám radost za každý natočený nový český film, navzdory mizerným podmínkám, a na druhou stranu chápu i škarohlídy, kteří český film moc nemusí. Film Karamazovi je další režisérský počin především úspěšného scenáristy Petra Zelenky. Za všechny je režisérem mystifikace Mňága – Happy End, bizarní povídkové komedie Knoflíkáři, další mystifikace Rok ďábla a dramatizace vlastní divadelní hry Příběhy obyčejného šílenství. Nutno podotknout, že je rovněž autorem scénáře. Jako scenárista se asi nejvýznamněji zapsal do povědomí generace dnešních třicátníků generační tragikomedií Samotáři, která v době nezájmu o český film nalákala do kina přes půl milionu diváků.

Karamazovi (2008)

Na každém filmu se však dá najít něco, co by se mu dalo vytknout, u tohoto snímku je to mírná ztráta tempa ve dvou třetinách filmu, trapná epizoda s epileptickým modrým mončičákem jako Dostojevským, někdy až přílišné tlačení na pilu a závěrečný obraz, který je všechno jen ne důstojným vyvrcholením filmu, přesto byl snímek Karamazovi filmovou událostí roku.

Film byl promítán na celé řadě zahraničních festivalů a přivezl si hned několik významných trofejí. Bohužel se v Čechách nesetkal s dostatečným diváckým zájmem, když ho navštívilo ,,jen“ 80 000 platících diváků. Máte-li ovšem rádi kvalitní tuzemskou tvorbu, neměli byste se tento film nechat ujít.

Přehrát trailer na YouTube >>

Související články:

Rozhovor s Ivanem Trojanem

Přidat komentář

TOPlist