Lost Highway (1997)

Lost Highway (1996)

Francie/ USA 1997, režie: David Lynch, scénář: Barry Gifford, David Lynch, kamera: Petr Deming, hudba: Angelo Badalamenti, střih: Mary Sweeney, hrají: Bill Pullman, Patricia Arquette, Robert Loggia, Robert Blake

134 minut, 2.35:1, 35 mm, barevný

V následujících odstavcích spoileruji děj celého filmu. Můžete si tedy přečíst první odstavec a následující přeskočit. Pokud nepřeskočíte a děj si přečtete, včetně rozuzlení, pak vám stejně garantuji, že nebudete o mnoho moudřejší. pro jistotu ho ovšem označuji kurzívou.

Fred Madison (Bill Pullman) je jazzový saxofonista, který nemá ani ponětí o tom, kdo je Dick Laurent a proč mu jeho jméno někdo řekl do mluvítka jeho vily. Má nádhernou ženu Renee (Patricia Arquette), která tráví svůj čas doma čekáním na svého manžela. Ovšem dost podivné je to, že když jí večer volá nikdo to nezvedá. Fred je žárlivý. Jednoho dne se objeví divný muž, který nemrká a řekne, že právě teď je u něj doma. Pak se objeví videokazeta s vraždou jeho ženy, kterou spáchal Fred.

Pak se objevujeme v paralelním příběhu mladého mechanika Peta (Balthazar Getty), který je zamilovaný do krásné Alice (Patricia Arquette), která vypadá stejně jako Renee, ale má jinou barvu vlasů, a jejímž milencem je Eddie, pravým jménem Dick Laurent. Pete je přemluven Alicí, aby se postavil zběsilému gangsterovi, ale když se plán nevydaří změní se Pete ve Freda. Film končí tvrzením, že Dick Laurent je opravdu mrtev, kterou si stejně jako na začátku řekne Fred sám do mluvítka a pak je pronásledován policejními vozy.

Lost Highway (1996)

Pro mě zřejmě zůstane asi nejzásadnějším nezávislým filmem 90. let Lynchův velkolepý majstrštyk Lost Highway, který mě utvrzuje v tom, že David Lynch (Mulholand Drive, Mazací hlava, ke shlédnutí reklama Lady Blue Shanghai) patří mezi největší režisérské velikány filmové historie. Spletitý, neuvěřitelný a nesmyslný děj totiž funguje i přes záměrné porušování veškerých pravidel thrillerových klišé. Kde má být napětí, erotické dusno nebo násilí, pak tam opravdu je. I když ani to není přesné, protože scénář k Lost Highway porušuje veškerá pravidla vyprávění příběhu.

Autory scénáře jsou David Lynch a herec a beletrista Barry Gifford, který s Lynchem vytvořil vysoce ceněnou temnou road movie Zběsilost v srdci. Nemám ponětí, jak oba pánové scénář psali a upřímně, raději to nechci vědět a vsadím se, že většina z vás také ne. Název filmu však přišel na svět skutečně surrealisticky. Lynch označil na první straně náhodou slovo lost (ztracený) a pak hledal další slovo, které by se k němu hodilo a kurzor myši mu spočinul na slově highway (dálnice). I to je důvod, proč se distributor zřejmě ani neobtěžoval název překládat, protože absolutně nekoresponduje s dějem ani filmem.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist