Misery nechce zemřít (1990)

Nejslavnější adaptace Stephena Kinga

Režie: Rob Reiner, scénář: William Goldman podle knihy Stephena Kinga, kamera: Barry Sonnenfeld, hudba: Marc Shaiman, střih: Robert Leighton, hrají: James Caan, Kathy Bates, Richard Farnsworth, Frances Sternhagen, Lauren Bacall

107 minut, 1.85:1, 35 mm, barevný

Oskar za nejlepší herecký výkon v hlavní roli (Kathy Bates)

Paul Sheldon (James Caan) je po automobilové nehodě odkázán na milost a nemilost ošetřovatelce Annie Wilkesové (Kathy Bates). Její metody jsou poněkud zvláštní, ale pro ní zcela pochopitelné. Sheldon je autor několika románů o laskavé Misery, kterou Annie velmi obdivuje. Sheldon však svou hrdinku nenávidí a v rukopisu, který s sebou veze jí nechal zavraždit, aby se mohl konečně věnovat umělecky ambicióznější literatuře. Anne však pro jeho literární cíle nemá pochopení a použije veškerou donucovací sílu, aby si mohla přečíst novou knihu se svou postavou. Začíná strhující souboj.

Je bez debat, že nejlepším románem v celé kariéře Stephena Kinga je Misery a je to ostatně jediné dílo, které obdivovala kromě milionů čtenářů i kritika, jež tímto legendárním autorem spíše pohrdá. King si sám určil koho by chtěl za režiséra svého životního opusu a tím byl překvapivě Rob Reiner, který u diváků uspěl předchozím snímkem podle Stephena Kinga Stůj při mně, ale ještě víc slavnou romantickou komedií Když Harry potkal Sally, kterou vykrádají režiséři po celém světě.

Reiner se podílel i na produkci snímku a k dispozici získal 13 milionů dolarů. Pro srovnání ze stejného roku je Total Recall, který stál 60 milionů dolarů nebo Mlčení jehňátek za 19 milionů dolarů. Vzhledem k tomu, že se film odehrává převážně v jednom domě, mohlo by se zdát, že se jedná o laciný snímek. Jenomže zdání někdy klame. Fincherův Úkryt je také vlastně jen z jednoho domu, ale po formální stránce se jednalo o technicky mimořádně komplikované natáčení.

Rob Reiner je obdivovatel jak Stanley Kubricka, tak Stephena Kinga, kteří se paradoxně v lásce nikdy neměli. Pro Reinera byl vždy hlavní metou ve filmovém horroru geniální snímek The Shinning a vyžádal si od scenáristy zapracovat do příběhu odkazy na tento slavný film. A chtěl jít ještě dál, když oslovil pro hlavní roli Jacka Nicholsona (Přelet nad kukaččím hnízdemČínská čtvrť,BatmanSkrytá identita). Nicholson však s díky odmítl, protože se nechtěl opakovat v další adaptaci Stephena Kinga. Skutečnost bude zřejmě taková, že King po shlédnutí Kubrickova opusu nešetřil nevybíravými poznámkami na Nicholsonovu adresu a mistr byl možná ještě uražený.

Reiner nelenil a napsal dopisy Michaelu Douglasovi, Harrisonu Fordovi, Al Pacinovi, Robertu De Nirovi, Geneu Hackmanovi, Robertu Redfordovi nebo Dustinu Hoffmanovi, ale všichni odmítli. Každý totiž viděl, že skutečným hlavním hrdinou románu je bláznivá Annie. Buď jak buď, k roli byl osloven James Caan.

Reiner si řekl o milionový honorář a stejný požadavek měl i James Caan. To byl ovšem kámen úrazu. Caan neměl hit už léta, byl téměř švorc a hlavně ho pustili z protialkoholní léčebny. Uvítal sice, že mohl ležet v posteli a odpočívat, ale to ještě netušil jaké peklo ho čeká.

Pages: 1 2

1 komentář

  1. terka svobodova napsal:

    Hodně hustej film, kterej si pamatuju ještě z kina. To hoblování je fakt děsivý a ten konec, AU:-)

Přidat komentář

TOPlist