Průvodce filmovou hrůzou

Nejslavnější filmová monstra
Vzpomínáte ještě na ten okamžik, kdy jste se v kině poprvé pořádně vyděsili u filmového hororu? Cvakaly do ztemnělého sálu čelisti žraloka? Nebo snad vysouvací čelist vetřelce? Zvu Vás na cestu po stopách filmové hrůzy.

Horor fascinoval filmové tvůrce již od vzniku pohyblivých obrázků. Jeden z průkopníků kinematografie Georges Meliés má ve svých trikově zcela ojedinělých filmech skutečně hororové momenty, které se staly inspirací pro řadu pozdějších filmařů.

Díla německých expresionistů naplňují představy současného hororu. Vystupují v nich šílení vědci, narušené osobnosti, umělí lidé, ďábelské bytosti a jejich výtvarně mimořádně působivé aranžmá dodnes vyvolává v divácích nefalšovanou hrůzu. Filmy jako Pražský student, Golem nebo Kabinet dr. Caligariho právem patří do zlatého fondu světové kinematografie.

Nejslavnější filmová monstra

Ve dvacátých letech sice diváky strašil v němých filmech skutečně mimořádný typ Lon Chaney, ale zlaté časy hororu přišly až s nástupem zvuku v třicátých letech dvacátého století a to především díky studiu Universal, které svými odvážnými filmovými počiny definovaly bez nadsázky celý žánr. Adaptace hororových knih nejsou nic nového pod sluncem, ale hororové hvězdy tehdejší doby Bela Lugosi jako Dracula nebo Boris Karloff jako Frankenstein (podívejte se na skvělý film Bohové a monstra) jim propůjčily zcela nový rozměr. Žánrové snímky obohatily postavy jako Fantom opery, Dr. Jekyll a pan Hyde, Vlkodlak, Mumie nebo Neviditelný muž. Vrcholem se pak stává obrovský úspěch jakéhosi novodobého převyprávění Krásky a zvíře na námět Edgara Wallace (navštivte Edgar Wallace Mystery Festival) ve filmu King Kong z roku 1933, který ovlivní několik následujících generací. Konec tohoto slavného období ukončila až skutečná hrůza v podobě druhé světové války.
Nejslavnější filmová monstra

Nový rozměr dostal horor v padesátých letech. Díky atomové hrozbě se ve filmech objevují různí zmutovaní netvoři, kteří terorizují svět. Tento trend pak vzývá nejen americká ale i japonská kinematografie. Zde pak stojí jistě za zmínku, že obluda jménem Godzilla spatřila světlo světa v roce 1954.

Ve Velké Británii vzniká v polovině padesátých let dnes již kultovní společnost Hammer. Hororová dílka, která ovlivnila například Tima Burtona, který jí vzdal pro fanouška až dojemný hold filmem Ospalá díra, byla především specifickými verzemi různých klasických literárních, ale i filmových hororů. Hvězdami této společnosti se stal Christopher Lee, který se stal především charismatickým představitelem Draculy nebo skvělý, ve stáří dokonce Oskarový, herecký chameleón Peter Cushing.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist