Zajímavé úvodní titulky podle redakce Realfilmu

Vertigo (1958)

Včera jsme s Danem Adamem jeli na Edgar Wallace Mystery Festival, který jsme pořádali na zámku Stránov a cestou jsme řešili zajímavé úvodní titulky. Podívejte se s námi na náš subjektivní výběr těch nejpůsobivějších.

Nejedná se pochopitelně o žádnou hitparádu, ale subjektivní výběr. Již zmiňovaný festival budeme ještě v dnešních večerních hodinách rekapitulovat v Retru a legendách. Chtěli bychom poděkovat všem účastníkům našeho druhého ročníku, kterých bylo hned o polovinu více než loni. Atmosféra byla uvolněná a soutěž s kastelánem Raskenem, který dával nápovědy, co se dalo, nakonec našla svou hlavní vítězku v podobě sympatické mladé návštěvnice festivalu.

A proč se budeme rozepisovat o úvodních titulkách? Protože podle nás divák podle úvodních titulků (opening credits) okamžitě pozná, zda to s ním tvůrci myslí vážně a nebo si jen vydělávají na nájem.

Watchmen - Strážci (2009)

Podle mého názoru mají naprosto fantastické úvodní titulky komiksoví Watchmen – Strážci Zacka Snydera. Působivá obrazová montáž představující vývoj hlavních hrdinů je ovšem předčasným vrcholem celého snímku, který je především z hlediska scénáře poněkud nevyrovnaný. Podívejte se zde.

V kinech si bude za chvíli opakovat ryta legendární Taxikář, který se dočkal restaurované verze, jež se blíží mnohem více autorskému záměru Martina Scorseseho. Úvodní titulky Taxikáře však minimálně z výtvarného hlediska patří mezi skutečnou filmovou lahůdku. Podívejte se zde.

Z vážnějšího tématu se vraťme k zombíkům. Nikoliv k Zacku Snyderovi a Úsvitu mrtvých, ale k Rubenu Fleischerovi a Zombielandu. Úvodní titulková sekvence je zkrátka naprostá bomba. Podívejte se zde.

Nesmíme zapomenout ani na Bondovky, které tomuto specifickému odvětví jednoduše kralují. Každá titulková sekvence k Bondovkám se vyznačuje vlastním příběhem vztaženým k často velmi vypečenému názvu, ale jednou z nejlepších sekvencí zůstává ta ke Goldfingerovi. Podívejte se zde.

Z mého pohledu milovníka klasiky je na jedné z čelních příček ovšem Hitchcockovo Vertigo, jehož úvodní sekvence podbarvená geniální hudbou Bernarda Herrmana mě dodnes baví a uspokojuje mé výtvarné libido. Podívejte se zde.

sobotní Sedm, nedělní Telefonní budka

A tuto drobnou prohlídku zakončíme filmem Sedm. Pro úvodní titulkovou sekvenci se David Fincher inspiroval experimentálními snímky ze 60. let a nechal za 15 000 dolarů zhotovit ručně vyrobené knihy pomateného náboženského fanatika. Podívejte se zde.

Příště se podíváme na nejzajímavější úvodní filmové sekvence!

Přidat komentář

TOPlist