Jeskyně zapomenutých snů (2011)

3D dokument Wernera Herzoga bude i v české distribuci!

USA/Kanada/Francie/Německo/Velká Británie 2011, režie a scénář: Werner Herzog, kamera: Peter Zeitlinger, hudba: Ernst Reijseger, střih: Joe Bini, Maya Hawke, účinkují: Werner Herzog, Dominique Baffier, Jean Clottes, Jean Michel –Geneste, Carole Fritz

95 minut, 1.85:1, HDCAM-SR (4:4:4 SQ), D-Cinema, 3D, barevný

Když v roce 1994 vstoupil francouzský archelog Chauvet a jeho tým do neznámého jeskynního systému v malebném údolí řeky Ardeche, netušil, že právě učinil fascinující objev, kterým se navždy zapíše do dějin. V jeskyni, která dodnes nese jeho jméno, totiž narazil na dosud nevídanou kolekci jeskynních maleb, jež jsou jednou tak staré než jakékoliv předchozí objevy. Okamžitě začal vědecký výzkum a informace o zajímavém místě se objevila v novinovém článku, který si u ranní kávy přečetl legendární režisér a producent Werner Herzog (Špatnej polda, Temný úsvit, Grizzly Man, Habermannův mlýn).

Desítky tisíc let hermeticky uzavřená jeskyně vydala kromě maleb i mnoho dalších stop po životě člověka a zvířat, která ho v té době obklopovala. Vzhledem ke křehkosti celého systému je jeskyně veřejnosti nepřístupná a žijící legenda režisér Werner Herzog byl prvním a zřejmě i posledním filmařem, jenž dostal možnost v jejích prostorách natáčet. A jak se k projektu dostal?

Typicky Herzogovsky. Došel za francouzským ministrem kultury Frederickem Mitterandem a nabídl mu své služby za 1 euro, které řádně zdaní, když mu umožní natáčet s miniaturním štábem v jeskyni, kde jsou nejstarší lidské malby na světě. Miterrand povolení vydal a na svět se mohl dostat letos komerčně nejúspěšnější dokument, který zítra vstoupí i do české distribuce, mimochodem ještě dřív než v sousedním Německu, kde má film naprosto ohromnou propagační kampaň.

3D dokument Wernera Herzoga bude i v české distribuci!

Zeitlinger navrhl Herzogovi, že by film mohli natočit ve 3D. Herzog mu na to ovšem opáčil, že je to ,,formát pro komerční sra.ky“. Jak víte z našeho rozhovoru s kameramanem Zeitlingerem, on je poněkud jiného názoru. Řekl Herzogovi:,,Bude tam tma, nebudeme moci svítit a nic neuvidíme. Když to bude ve 3D tak i ta tma vytvoří prostor, protože to ty kamery zachytí.“ A tvrdohlavý Herzog odvětil:,,Uděláme to takhle. Ty tam vlezeš s technologií 3D a já vezmu malou ruční kameru. Čí formát obrazu bude lepší, tím se bude natáčet.“ Natočili se první záběry a pak se jelo do USA za investorem snímku. Oba mu pustili na televizi své záznamy. Zatímco Herzogův záznam byla černá díra, Zeitlengerovo 3D i bez 3D bylo na obrazovce zřetelně vidět. Bylo rozhodnuto, film se točil ve 3D.

Jak jistě víte z našich stránek, pokud chcete točit profesionální 3D potřebujete svolení největšího současného guru 3D filmu a ,,krále světa“ Jamese Camerona (nemyslím to ironicky, u nás v redakci máme Camerona opravdu rádi). Herzog pochopitelně nebyl výjimkou. Na jih Francie tak dorazil Cameronův technik s kamerou, která měřila téměř dva metry a dodávkou narvanou světly. ,,Co to je?,“ zeptali se oba nezávislí filmaři. ,,To je naše certifikovaná kamera a světla. Bez jejich použití naše firma negarantuje výsledek.“ Zeitlinger řekl:,,Jenže my v té jeskyni tyhle světla používat nesmíme a jsou tam chodníčky široký 42 centimetrů, takže jak bysme tam mohli lézt s touhle kamerou?“ Technik jen pokrčil rameny. Zeitlinger se tedy jen usmál a řekl:,,Hele, co jsme si to jsme si. Vem si letadýlko a toč tady 3D toho údolí a já si vevnitř už nějak poradím.“

A poradil si dost neuvěřitelně, protože vzal dvě HD kamery, slepil je k sobě izolepou, na hlavu si dal ledovou čelovku a na druhou ruku si dal druhou ledovou čelovku kvůli přisvícení. Výsledek je zkrátka super a přestože jsem koukal na distribuční list Artcamu, že film hrají i ve 2D, tak na film musíte zajít na 3D i za cenu dražšího vstupného. Garantuji, že to bude stát za to a ten rozdíl je opravdu markantní.

Pages: 1 2

4 Diskuse

 1. Ondra Slanina napsal:

  http://movies.nytimes.com/2011/04/29/movies/werner-herzogs-cave-of-forgotten-dreams-review.html, Pokud vládnete angličtinou přečtěte si i tuto recenzi z New York Times:-)

 2. Ondra Slanina napsal:

  http://www.facebook.com/event.php?eid=235350759856843, Tady se můžete podívat, kde se film hraje, ať ho nepropásnete ve Vašem městě:-)

 3. Roman Potoczný napsal:

  Nikdy, ale opravdu nikdy v životě jsem v kině nebyl na dokumentářní film (pokud pominu dokument o ISS v iMAXu, kde jsem byl jen a pouze kvůli 3D a je to už dávno) … Ovšem Tvoje recenze mě tak navnadila, že to začínám vážně zvažovat … Mimochodem, Ondro, proč je za Herzogem uveden v závorce Habermannův mlýn … on na tom něco dělal? … To přece dělal Juraj Herz a ne Herzog? :-) …

 4. Ondra Slanina napsal:

  Werner Herzog byl koproducentem:-)

Přidat komentář

TOPlist