Kultovní klasik Sam Raimi

Sam Raimi

Svůj první nízkorozpočtový film natočil ve dvaadvaceti letech a během krátké chvíle se stal jedním z nejčastěji skloňovaných filmařů nezávislé scény. Mezi jeho souputníky patří bratři Coenové, se kterými ho dělí blízké přátelství. Již několik desetiletí se fanoušci jeho filmu tetelí blahem, když řekne dvě kouzelná slůvka – Ash a motorovka.

Je to zvláštní, ale zatímco o Coenech se neustále hovoří v superlativech a mají na polici pár Oskarů, pak Sam Raimi je přivedl k filmařině, dal jim četnou inspiraci a dosud žádného Oskara nedostal. Ostatně jeho filmy jsou komerční, kreativní, vydělávají, ale rozhodně nepatří do středního proudu. Výjimku potvrzující pravidlo pak činí pochopitelně comicsová trilogie Spider –Man.

Sam Raimi

Malý Sammy objevil kouzlo filmu již v 10 letech (je ročník 1959), kdy dostal 8 mm kameru a se svými kmoši Brucem Campbelem a Robem Tappertem točili horrorové parodie s přehnanou akcí a svižným tempem. Jejich dospívání mělo zakončit natočení jednoho z nejlepších horrorů všech dob, které dodnes děsí řadu lidí ze spaní.

Sam Raimi

Skupinka středoškoláků si jede užívat na chatu v lesích. Mezi nimi i Ash (Bruce Campbell) se svojí přítelkyní. Probudí však blíže nedefinovatelné lesní zlo čtením z knihy mrtvých.

Film Evil Dead režiséra Sama Raimiho je jedním z nejzásadnějších hororových filmů 80. let a rozhodně nepřeženu, když řeknu, že jeden z nejkultovnějších hororových filmů všech dob. Je důkazem toho, že mladý člověk s elánem a talentem dokáže natočit atmosférický strašidelný film a přitom zůstat invenční a leckdy i vtipný.

Starší diváci měli možnost vidět Evil Dead za minulého režimu na notně ošoupaných videokazetách se simultánním překladem jednoho hlasu jako Duch lesa. Ve filmu tečou hektolitry krve, uvidíte v něm první znásilnění stromem a budete se pravděpodobně patologicky smát. Na druhou stranu je v něm spousta fantastické atmosféry, která z tohoto filmu dělá opravdu prvotřídní lahůdku. Film se stal obrovským komerčním hitem, vzhledem ke svým nákladům a už po svém vzniku získal kultovní status, který byl potvrzen vítězstvím na nejprestižnějších hororových festivalech.

Dalším snímkem byl film Crimewave, ke keterému napsali scénář již několikrát zmiňovaní Coenové. Komediální detektivní horror by si však zřejmě všichni zúčastnění nejraději z filmografií vymazali. Film dodneška téměř nikdo neviděl a to byl jasný signál, že by bylo dobré vrátit se ke kořenům, tedy do lesa.

Sam Raimi

Ash (Bruce Campbell) vyjede na chatu do lesa se svou přítelkyní. Chtěl by se tam s ní muchlovat a vůbec si trochu povyrazit z kopýtka. Místo toho jí někdo urazí hlavu lopatou a Ash se ocitne ve zvláštní paralelní dimenzi, ze které se nedá dostat. Navíc jedna jeho ruka ho začne dost ohrožovat a tak je nucen si jí useknout a honit jí po chatě motorovou pilou.

Herecké sólo Bruce Campbella trvá trochu přes sedmdesát minut a troufám si tvrdit, že něco takového jen tak neuvidíte. Kvalita série rozhodně neklesá, naopak přichází spousta nových komických vložek a je to opravdu mimořádné.

Dvojka dosáhla na pomyslný Horrorový Olymp a stala se komerčním megahitem. Po Raimim začal pošilhávat Hollywood. První nabídku učinilo studio Universal, které ho angažovalo ke comicsovému Darkmanovi. V roce 1990 se tak začíná datovat jeho plodná spolupráce s nadaným hudebním skladatelem Dannym Elfmanem. Raimi dostal k dispozici doposud největší peníze v kariéře, celých 16 milionů dolarů a k ruce měl Liama Neesona (Neznámý, Gangy New Yorku). Příběh o vědci, který se utká s mafiány žádnou díru do světa neudělal, ale bez problémů se zaplatil. Raimi tak natočil solidní béčko, které nikterak neurazí, ale ani nedojme.

Poté mu zazvonil telefon a na konci drátu se ozval legendární Dino De Laurentiis, který mu nabídl 13 milionů dolarů na nejvelkorysejší pokračování jeho ultralevné a megaúspěšné série Evil Dead.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist