Pár okének a vět o Vittorio Storarovi

Apokalypsa

Je to již týden, co jsme natáčeli v Ostravě rozhovor s Peterem Zeitlingerem, jehož publikování se již nezadržitelně blíží. Po skončení interview jsme ještě chvíli poseděli nad vychlazenou plzní a jen tak mezi řečí povídám:,,Četl jsem o Vás, že jste studoval u řady slavných kameramanů.“ A řeč se okamžitě stočila na Vittoria Storara.

Střet Západu a Východu ve filmu

Vittorio Storarovi je letos 71 let a na poličce v obýváku mu stojí Oskary za filmy Poslední císař, Rudí a Apokalypsa F. F. Coppoly, na zdi má plaketu s nominací na Oskara za Dicka Tracyho, 10 let je hrdým nositelem Ceny za celoživotní dílo od Cechu amerických kameramanů a má mnoho dalších významných ocenění. Pan Zeitlinger mi vyprávěl, že kameramani jsou sice nejhorší pedagogové, protože málokterý kameraman je obdařen darem dobrého řečníka. Když se jim ale člověk pozorně dívá pod ruku, uvidí všechna kouzla, která dovedou přenést na plátno

Zeitlinger mi vyprávěl i o řadě dalších kameramanů, ale je zřejmé, ke kterému má nejblíže a na otázku, kterého kameramana považuje za génia neváhal takřka ani okamžik. O tom, že není jediný, kdo Storara uznává svědčí i velké množství videí, které fanoušci stříhají na youtube. Podívejte se tedy nejdříve na video, které je poctou filmu 1900, který patří mezi nejoblíbenější tituly kameramana Petera Zeitlingera. Na video se podívejte zde.

Nemusíte být zrovna Ital, abyste porozuměli videu, které je nahrané na youtube o fantastické kameře Vittoria Storara, kde jsou již vybrané záběry s patrným rukopisem slavného kameramana. Podívejte se zde.

Absolutním vrcholem Storarovy tvůrčí kariéry ale zřejmě zůstane famózní Apokalypsa Francise Forda Coppoly, o které se mimochodem dočtete i v připravované knize Realfilmu Slavná světová filmová klasika. Jen se podívejte a uvidíte v této scéně.

Rozhovor s Peterem Zeitlingerem, kde se dozvíte například jak se mu pracuje s Wernerem Herzogem nebo jak se natáčí na mrazivé Antarktidě zveřejníme již tento týden!

1 komentář

  1. Ondra Slanina napsal:

    Storaro je opravdu kameramanský génius. Teď jsem se díval s odstupem na špičkově nasnímanou Apokalypsu od Coppoly a jeho záběry jsou geniální a když se vezme v potaz, že je to bez CGI opravdu klobouk dolů!

Přidat komentář

TOPlist