Pokoj 1408 (2007)

Pokoj 1408 (2007)

USA, 1408, režie: Mikael Häfstrom, scénář: Matt Greenberg, Scott Alexander, Larry Karaszewski podle Stephena Kinga, kamera: Benoit Delhomme, hudba: Gabriel Yared, střih: Peter Boyle, hrají: John Cusack, Samuel L. Jackson, Mary McCormack, Tony Shalhoub

104 minut (112 minut Director´s Cut), 2.35:1, 35 mm, barevný

Film:

Mike Enslin  (John Cusack) se poslední dobou začal zabývat tzv. duchařskými historkami. Vyhledává místa, kde straší a píše o tom články, které pak úspěšně ventiluje i do knih. Dříve byl totiž ambiciózním intelektuálním spisovatelem, ale neúspěch jeho literárního počinu a tragické okolnosti kolem úmrtí jeho dcery ho poznamenaly víc, než by si byl ochoten připustit.

Pokoj 1408 (2007)

Poslední dobou tak navštěvuje hotely, kde se zjevují podle legend různé přízraky, jenže po pravdě řečeno, Enslin ještě nic paranormálního neviděl. Jednoho dne dostane poštou pohled s doporučením na pokoj 1408 v New Yorském hotelu Dolphin, kde je managerem noblesní Gerald Olin (Samuel L. Jackson), který Enslina za žádnou cenu nechce do pokoje pustit. Enslin však na tom trvá. První minuty však dají Olinovi za pravdu a Michael zdaleka není takový nebojsa, za jakého se považoval. Jenže…

Konečně se na svět prodrala další výrazně dobrá adaptace Stephena Kinga, která se směle může postavit vedle skvělé Misery, Vykoupení z věznice Shawshank nebo Carrie. Pokoj 1408 je klasickým hororem ze staré školy, který překvapí velmi slušným obsazením a velice dobře zvládnutou režií s celou řadou ojedinělých vizuálních nápadů.

Pokud ve vás číslo 1408 budí podezření, pak máte tušení správné. V žádném hotelu by neměl být pokoj s číslem 13, protože to nosí smůlu. A jaképak číslo dostaneme, když sečteme 1 +4 + 8? Ano, je tomu opravdu tak. V tomto hotelovém pokoji se totiž potkávají skutečně temné síly.

Pokoj 1408 (2007)

Když Stephen King tvořil svou knihu O psaní dával začínajícím aspirantům literatury užitečné rady. V jedné z výchozích situací, na kterých chtěl ukázat jak vystavět dobrý strašidelný příběh se však zcela nepříznačně zasekl. Četl si totiž o jistém parapsychologovi, který navštěvuje záhadná místa a to byl jen první krůček k vymyšlení postavy Mikea Enslina. Nápad se mu dokonce zalíbil natolik, že se povídka 1408 stala jménem celé antologie povídek a byl zároveň autorem námětu pro plánovaný celovečerní film.

Snímek natočil mimořádně talentovaný režisér Mikael Häfstrom (Obřad), který si oblíbil zejména poetiku filmů ze 70. let. Snímek Pokoj 1408 je jeden z těch vzácně moderních filmů, který operuje s vytříbeným vizuálem a zajímavou retro výpravou. Přitom si ovšem nelze nevšimnout, že Häfstrom má slušně nakoukáno a zejména Osvícení Stanleyho Kubricka v něm zanechalo výraznou stopu. A perličkou je, že snímek byl dokonce natočený ve stejných ateliérech v londýnském Elstree.

Pages: 1 2

Přidat komentář

TOPlist