Temný úsvit (2006)

Temný úsvit (2006)

Rescue Dawn USA 2006, režie a scénář: Werner Herzog, kamera: Peter Zeitlinger, hudba: Klaus Badelt, střih: Joe Bini, hrají: Christian Bale, Steve Zahn, Jeremy Davies, James Oliver, Brad Carr

126 minut, 1.85:1, Super 35 a digitál (2K), barevný

nominace na Independent Spirit Award pro herce ve vedlejší roli (Steve Zahn)

Je válka ve Vietnamu. Dieter (Christian Bale), který už od malička toužil stát se letce bude muset spolknout pořádně hořkou pilulku. Po první misi je sestřelen někde nad územím Laosu a zajat do velmi drsného tábora. Tam jsou vězněni i dva Američani a jak se okamžitě dozvídá, jsou tam již přes dva roky. Dieter se s tím ale nechystá smířit a plánuje únik. Jenomže je útěk přes džungli plnou nepřátel vůbec možný?

Producent filmu (z taktických důvodů nejmenujeme) měl k dispozici svých vlastních, a to je prosím důležité, deset milionů dolarů, které chtěl použít k natočení válečného akčního snímku podle skutečné události. Žil v domnění, že sežene Toma Cruise, natočí akční spektákl a inkasuje mnohonásobek vložené investice. K tomu, aby získal Cruise dokonce pojmenoval svou produkční společnost Top Gun Productions, Llc. Přátelé, to není legrace, ale krutá realita.

Temný úsvit (2006)

Tom Cruise se v tomto období nebavil ani s Jerrym Bruckheimerem, natož s ,,no nameovým“ zbohatlíkem. Jenže znáte to, vzdát se nechtěl. Werner Herzog před lety natočil dokument o skutečném Dieteru Dealerovi s názvem Little Dieter Needs To Fly (1998), takže byl důvěrně seznámen s příběhem. Producent se rozhodl svěřit akční spektákl jemu. Každý kdo má všech pět pohromadě by nesvěřil artovému režisérovi 10 milionů na akční film, pokud není úplný magor. A nebo naivní snílek.

Producentovi se podařilo splnit si velký sen. Začal vyjednávat s Brucem Willisem. Ten by přistoupil i na snížený honorář a zjevně se těšil i na možnost točit s ikonou světové režie. Herzog byl z Willise zděšený a jejich cesty se vzápětí rozešly. Na jeho místo byl přizván Christian Bale, jehož extrémní látky vždy přitahovaly a evidentně si našel s Herzogem společnou řeč.

V Laosu se natáčet nedalo, protože by to bylo ještě dnes příliš nebezpečné, a tak se filmaři vydali do spolehlivějšího Thajska. Objektivní potíží se ukázala džungle. Zřejmě každý filmař vám řekne, že natáčení v džungli patří mezi naprosto nejisté extrémy. Filmy z džungle jako Predátor nebo Rambo II se ostatně v džungli opravdu nenatáčely.

Temný úsvit (2006)

Producent brzy zjistil, že debata s režisérem není možná a v duchu se utěšoval, že snad ví, co dělá. Netušil ovšem, že pokud někdo opravdu neví co dělá je právě Werner Herzog. Herzog vymýšlí scény zpravidla v noci před natáčením a málokdy jede podle pevného scénáře. To se ostatně dozvíte již tuto neděli v rozhovoru s Peterem Zeitlingerem.

Jednoho dne dorazili do úchvatné lokace v pralese. Zeitlinger jí natáčel ze všech možných stran a úhlů a producent byl v sedmém nebi.,,Konečně jsem se dočkal! Vyhodíme tu vesnici do vzduchu!“ Herzog se na něj jen shovívavě podíval a řekl:,,A nato jste přišel jak?“ Producent opáčil:,,Je to přeci ve scénáři.“ Herzog se na něj jen podíval:,,Ty stránky s výbuchem jsem vytrhnul. Byla to kravina. Nic takového se nestalo. Ušetříme za výbuch a diváci se pokochají pohledem na tuto půvabnou osadu.“ Producent se rozzuřil:,,Ale diváci milují výbuchy!“ A Herzog nato:,,To si nemyslím,“ a odešel. Producent se zmohl údajně jen na zoufalé volání:,,Nemám vás rád.“

Temný úsvit (2006)

Film byl uveden v kinech, ale žádný velký distributor ho nechtěl. Producent na premiéře řekl vytočeně režisérovi:,,To je kvůli tomu, že tam není žádný výbuch.“ A Herzog:,,To je docela dost možný.“ Kritiky byly fascinující a i přes limitovanou distribuci film vydělal přes 5 milionů dolarů. S uvedením na videotrh se však stalo něco nečekaného. Film se stal okamžitě kultovním megahitem a vydělal mnohonásobek svých nákladů. Producent s režisérem se však dosud neusmířili a údajně se ani nepozdraví.

Temný úsvit je fascinující film. Dějově odkazuje k podobně laděným filmům jako Lovec jelenů nebo Most přes řeku Kwai, ale nic společného s nimi nemá. Herzog ve filmu inscenuje scény za hranicí lidských možností, popisuje nezlomnou lidskou vůli, prohnanost i zoufalství. V hlavní roli exceluje Christian Bale, ale pozadu nezůstává ani zcela netypicky obsazený Steve Zahn a tradičně zajímavý Jeremy Davies.

Přehrát trailer na YouTube >>

Přidat komentář

TOPlist