3:10 vlak do Yumy (2007)

3:10 vlak do Yumy (2007)

3:10 to Yuma, režie: James Mangold, scénář: Halsted Welles, Michael Brandt podle povídky Elmore Leonarda, kamera: Pheldon Papamichael, hudba: Marco Beltrami, střih: Michael McCusker, hrají: Russel Crowe, Christian Bale, Ben Foster, Peter Fonda, Alan Tudyk, Gretchen Mol

122 minut, 2.35:1, Super 35 a digitál (2K), barevný

Film:

Desperát Ben Wade (Russel Crowe) je se svou bandou nepřítel všech bank a ozbrojených skupin převážející velké sumy peněz. Farmář Dan Evans (Christian Bale) má problémy se splácením dluhu místnímu lichváři, který mu právě nechal svými nohsledy zapálit stodolu. Jejich cesty se brzy nuceně protnou, když Evans přistoupí na nabídku doprovázet skupinu ostrých hochů od Pinkertona, kteří zajatého Idea převáží na nádraží odkud v 3:10 odjíždí vlak do Yumy.

James Mangold si už jednou přičichl k Oscarům, když uspěl s dramatem Walk the Line a zároveň slavil solidní, nikoliv oslňující, komerční úspěchy téměř se všemi svými filmy. 3:10 vlak do Yumy byl průměrně úspěšný western, který vznikl na základě povídky Elmorea Leonarda (Zakázané ovoce, Jackie Brown) již před několika desetiletími a tato verze se od něj značně odlišuje. Mangold je z líhně nezávislých filmařů devadesátých let a když se v roce 1997 upsal mainstreamu dramatem Cop Land a i přes plejádu hereckých es (Robert De Niro, Ray Liotta, Harvey Keitel) obsadil do hlavní role nedoslýchavého obtloustlého šerifa Freddyho Heflina Sylvestera Stallonea poslala mu pěkná řádka nezvislých filmařů poštou uříznutou koňskou hlavu se slovy:,,Už nejsi jedním z nás.“ Mangold na to reagoval tím, že začal učit na filmové škole a kromě své vlastní kariéry se věnoval i mladým začínajícím tvůrcům.

3:10 Vlak do Yumy je žánrový snímek a celkem nepřekvapivě zcela naplňuje zajetá žánrová klišé. Já osobně westerny příliš v oblibě nemám a mezi filmy tohoto žánru, které snesu jsou brilantní Nesmiřitelní, Tenkrát na Západě a V pravé poledne. Tyto snímky ovšem žánr spíše variují a nejsou typickými westerny. Jediný čistokrevný western, který mám opravdu rád je Bledý jezdec Clinta Eastwooda. Mangold je pověstný svými žánrovými hříčkami a po dramatu (Walk the Line), kriminálce (Cop Land), romantické komedii (Kate a Leopold) a horroru (Identita) se rozhodl prozkoumat i žánr umaštěných vlasů, rychlých coltů a nepříliš hlubokých charakterů. Nutno dodat, že jako obvykle jsou v jeho arzenálu nejsilnějších zbraní opět vynikající herečtí představitelé.

3:10 vlak do Yumy (2007)

Zásadním kladem filmu je zcela nepřekvapivě titulní postava Bena Wadea, kterého skvělým způsobem ztvárnil Russel Crowe (Pavučina lží, Na odstřel, Gladiátor, Tři dny ke svobodě) jako zajímavou kombinaci vyšinutého magora s mužem, který má velké charisma a vůdčí schopnosti. Jeho protihráčem je průměrný chlápek v podání Christiana Balea, který se s rolí neúspěšného farmáře se silným morálním cítěním vypořádal bez ztráty květinky, přesto byl jeho výkon opět podroben kritice. Zajímavou roli má ve filmu můj velký oblíbenec Ben Foster, který hraje sadistického Wadeova pomocníka a je v ní mimořádně přesvědčivý.

Mangold je bezesporu herecký režisér, ale zároveň se občas pustí i do složitějších kompozic, které však ani zdaleka nedosahují obvyklých žánrových představ. Ve filmu však naleznete velkou řadu velmi zajímavě natočených scén. Proč jsou Mangoldovy filmy hodnocené průměrně nebo mírně nadprůměrně je nasnadě. Můžete mě kamenovat, ale Mangold je brilantní režisér, který ctí svaté filmařské pravidlo, jež neuznává žádná režisérská veličina. To pravidlo zní:,,Když máš ve filmu skvělou scénu, která se ovšem vymyká zbylému vyprávění, tak jí vystřihni nebo vůbec natoč.“ Toto pravidlo jde pochopitelně ruku v ruce s pravidlem, že slabé scény se mají dávat rovněž do šuplíku nebo tam, kde dávají lišky dobrou noc.

Vlak 3:10 do Yumy je snímek, který je profesionálně natočený, bez hluchých míst a s řadou překvapivých zvratů. V žánru westernu se řadí k nadprůměrným dílům.

Na trailer se podívejte zde.

Přidat komentář

TOPlist