Americký gangster (2007)

Americký gangster (2007)

American Gangster, USA 2007, režie: Ridley Scott, scénář: Steven Zaillian podle článku The Return of Superfly Marka Jacobsona, kamera: Harris Savides, střih: Pietro Scalia, hudba: Marc Streitenfeld, hrají: Russell Crowe, Denzel Washington, Chiwetel Ejiofor, Josh Brolin, Lymari Nadal, Ruby Dee

Nominace na Oskara – nejlepší herečka ve vedlejší roli (Ruby Dee), výprava, nominace BAFTA – nejlepší film, kamera, střih, scénář, hudba a desítky dalších cen a nominací

157 minut (176 minut necenzurovaná verze), 1.85:1, 35 mm, barevný

Frank Lucas (Denzel Washington) pracuje na ulici a pro svého šéfa udělá všechno. Vděčí mu za mnohé a chápe i jeho chování. Jenže nikdo tady nemůže být věčně a Lucas je po jeho smrti jen jedním z mnoha nevýznamných gangsterských pohrobků. Frank však chystá na ulici dál pokračovat a když začne válka ve Vietnamu rozhodne se pro skvělý obchodní plán, a to dovážet drogy přímo od výrobce. Brzy se ulice města zaplní prvotřídním zbožím a z Franka Lucase se stane pan Někdo. V patách je mu ovšem skvělý vyšetřovatel Richie Roberts (Russel Crowe), ale i úplatná zkorumpovaná skupina detektivů v čele s detektivem Trupem (Josh Brolin).

Jako svojí verzi naplněného amerického snu natočil Ridley Scott svojí velkolepou gangsterku, která se hned po uvedení stala jedním z nejlepších žánrových filmů. Scott umí vyprávět příběh a při tom diváka dokáže udržet v napětí až do konce. A přitom to nebyl jeho vysněný projekt. Naopak ho převzal po dlouhém období tápání mladších kolegů. Film měl nejdříve režírovat Terry George (Hotel Rwanda), který počítal do černobílého dua Dona Cheadla (Traffic, Dannyho parťáci) a Joaquina Phoenixe (Gladiátor). Jeho úkolem bylo napsat film s rozpočtem do 50 milionů dolarů, který mohl režírovat. Hlavouni studia, ale scénář odmítli a projekt byl předán zkušenému Stevenu Zaillianovi (Gangy New Yorku) . Ten film přepsal a producenti oslovili k režii Antoinea Fuquu (Training Day).

Americký gangster (2007)

Do hlavních rolí si Fuqua vybral Denzela Washingtona a Benicio Del Tora (Podfu(c)k, Traffic, Sin City, Vlkodlak). Agenti obou hvězd si nebyli příliš jistí realizací projektu a tak účast svých svěřenců podmínili vyplacením honoráře. Washington dostal na účet okamžitě dvacet milionů dolarů a Del Toro pět milionů dolarů. Když byl Fuqua ze hry a svolení od Denzela Washingtona dostal mladý Peter Berg, přišel na palubu nový kapitán Ridley Scott, který si Washingtona ponechal a hlavní roli svěřil kamarádovi z mokré čtvrti Russelu Croweovi. Del Toro si peníze nechal a studio mu nabídlo Vlkodlaka a velké pravomoci a Washingtonovi nabídli producenti jeho honorář pochopitelně podle smlouvy znovu. Černý bard však nad tím velkoryse mávl rukou a peníze odmítl s tím, že o takové kravině se odmítá dál bavit. Přátelé, tak tomu říkám frajer. Mimochodem Washington s Crowem již společně v minulosti natáčeli béčkové sci-fi Virtuozita, takže se znali.

Producentsky projekt zaštítil zkušený Brian Grazer (Robin Hood,Kovbojové a vetřelciDilemaVýměna,Frost/Nixon), pro kterého žádný z náročných požadavků ultimativního režiséra nebyl dostatečně šílený. Režisér Ridley Scott se toho v průběhu natáčení trochu až zalekl, jaké spektakulární natáčení zase vymyslel. Projekt totiž připravovali po večerech s Russelem Crowem během natáčení ,,bokovky“ laciného a milého Dobrého ročníku. Nakonec z toho vzniklo dost neuvěřitelných 360 scén na 180 jiných lokací! Pro ty, kteří si myslíte, že to není tolik, tak normální světový film jich má tak kolem pětadvaceti! Nelze se pak divit, že Ridley Scott při natáčení vše vysvětloval pomalu, lidově ,,po lopatě“, pak nastavil kamery, všem rozdal úkoly a před zvoláním akce dodal jen:,,Pojďme udělat ten za.ranej záběr za dvacet minut.“ Následně si šel sednout k monitoru a už se jelo.

Pages: 1 2 3

Přidat komentář

TOPlist